BAE’den Filipinler’deki Taal yanardağından etkilenenlere acil destek

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Yardım Kuruluşu Başkanı Şeyh Hamdan bin Zayed Al Nahyan’ın denetiminde, BAE, Filipinler’deki “Taal” yanardağından etkilenenlere acil destek sağladı.

BAE Yardım Kuruluşu, liderlik direktiflerini uygulamaya başladı ve yanardağ felaketinin sonuçlarını ele almak ve en çok etkilenen bölgelerdeki yerel nüfus üzerindeki etkisini hafifletmek için bir plan hazırladı.

ACİL TEMEL İHTİYAÇLAR KARŞILANDI

Yetkili makamın bu konudaki planı iki ana eksene dayanıyor; İlki, otoritenin Filipin başkenti Manila’ya hızlı bir şekilde giderek sahadaki yardım operasyonlarına liderlik etmesi, oradaki yerel pazarlardan temel ihtiyaçlar satın alması ve varlık alanlarından etkilenenlere teslimatlarını denetlemek için bir heyetin gönderilmesini içeriyor.

İkinci eksen, otoritenin stratejik yardım malzemeleri stoğunda bulunan malzemeleri ve diğer gerekli malzemeleri taşıyan ülke içinden hava tahliye uçuşlarının yürütülmesini kapsıyor.

BAE Yardım Kuruluşu Genel Sekreteri Dr. Muhammed Atik el-Fellahi, Şeyh Muhammed bin Zayed Al Nahyan’ın, Filipinler halkı ile dayanışma içinde olmak ve Taal yanardağının sonuçlarının üstesinden gelmek için destek ve yardımın tüm yönlerini sağlamaya istekli olduğunu söyledi, ayrıca BAE liderinin direktiflerinin, BAE’nin dünyadaki tüm halklara karşı insani ve gelişimsel rolünü ve Filipinler’in yaşadığı zor şartlarda insani sorumluluğuna olan bağlılığıyla bir kez daha ortaya koyduğunu gösterdiğini belirtti.

Fellahi, Şeyh Hamdan bin Zayed Al Nahyan’ın, BAE Yardım Kuruluşu’nun, felaketin yanardağ yakınlarındaki bölgelerde yerel halk üzerindeki etkilerini önlemek için uygulamaya koyduğu yardım planlarını yakından takip ettiğini vurguladı.

Sözlerinin devamında, BAE’nin ve bilge liderliğinin, birçok insanın hayatını tehdit eden bu felaketi aşmak için Filipinler’deki arkadaşların tüm güç ve titizlikle yanında durduğunu vurguladı ve “Volkanın sonuçlarının üstesinden gelmek için gerekli tüm desteği sağlamaya hazırız” dedi.

Öte yandan, Abu Dabi’deki BAE Yardım Kuruluşu merkezinde Kuruluş, BAE’deki Filipinler Büyükelçiliği temsilcileri ile ile bir koordinasyon toplantısı düzenledi. Toplantıya Dr. Muhammed Atik el-Fellahi ve Filipinler’in BAE Büyükelçisi Hjayceelyn M. Quintana katıldı.

YARDIM KONVOYLARI GÖNDERİLECEK

Toplantı, etkilenen insanlara devlet yardımını artırma, etkilenen bölgelerde en fazla sayıda alana ulaşma ve faydalanıcıların şemsiyesini genişletme yolları incelendi.

Toplantıda her iki taraf da BAE yardım malzemelerinin etkilenen bölgelerde mümkün olan en fazla sayıda kişiye ulaştırılmasını sağlamanın yollarını ele aldı ve Kuruluş’un mali bağış alma mekanizmasına

değinildi.

Filipinler Büyükelçisi Filipin sahnesindeki mevcut insani durum ve volkanın konumu ile ilgili en son gelişmeler hakkında açıklama yaptı, daha sonra Fellahi tarafından yardım programının ayrıntıları ve yardım konvoylarını göndermek için mevcut hazırlıkları hakkında bilgilendirildi.

Quintana, BAE’nin, yanardağın olumsuz etkilerine hızlı karşılık vermesini övdü, BAE’nin her zaman Filipinler halkını desteklediğini ve BAE Yardım Kuruluşu’nun, ülkesinde sağlık, eğitim, inşaat ve hizmetler alanlarında birçok geliştirme projesi uyguladığını vurguladı.

WAM