Ermenistan, Körfez ülkeleri ile Avrasya Birliği arasındaki anlaşmadan memnun

Ermenistan Cumhurbaşkanı Armen Sarkisyan, ülkesinin üyesi olduğu Avrasya Ekonomik Birliği ile Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) ülkeleri arasında serbest ticaret anlaşması yapma arzusunu dile getirdi.

BAE Haber Ajansı (WAM) ile yaptığı özel bir röportajda Sarkisyan, Ermenistan ile Körfez İşbirliği Konseyi ülkeleri arasındaki seçkin ilişkileri vurguladı ve Körfez bölgesinin ülkesi için önemini belirterek, bu ilişkileri, özellikle turizm, enerji çözümleri ve iklim alanlarında güçlendirmek istediğini ifade etti.

Sözlerinin devamında, bu tür anlaşmaların finansal ve lojistik çıkarımlara ek olarak siyasi düzeyde olumlu bir etkiye sahip olduğunu ve serbest ticaret anlaşmalarının sadece sendikaya bir katma değer sağlamadığını, aynı zamanda gerçek bir ilgi olduğunu ve bu birliğin başarıya ulaşabileceğini de kanıtladığını söyledi.

2015 yılında kurulan Avrasya Ekonomi Birliği, Rusya, Ermenistan, Belarus, Kazakistan ve Kırgızistan’ı kapsıyor. 1,9 trilyon dolar Gayri Safi Yurt içi Hasıla (GSYİH) ile entegre bir pazarı temsil ederken,  ulusal ekonomiler arasında rekabet edebilirliği, işbirliğini artırmayı ve üye ülkelerin yaşam standartlarını yükseltmek için kalkınmayı teşvik etmeyi amaçlıyor.

Cumhurbaşkanı Sarkisyan, Avrasya Ekonomik Birliği (AEB) ile ortaklık kurmanın avantajlarını vurguladı ve “Aralarında gümrük veya ek vergi olmadığı için Birliğin tüm üye ülkelerinde ekonomik faaliyet uygulayabilirsiniz” dedi. Singapur gibi Avrasya bölgesi dışındaki ülkelerin AEB ile serbest ticaret anlaşması yapma imzasını belirterek Ermenistan’ın 2017 yılında Avrupa Birliği ile bir ortaklık anlaşması imzaladığına dikkat çekti.

Ayrıca, “Avrasya Ekonomik Birliği ile ortaklık kurmanın avantajlarından birinin Ermenistan’da bir şirket kurma ve Rusya’da faaliyetlerini yürütme olasılığıdır / örneğin / birçok pazara girme anlamına gelir” dedi.

BAE’nin dünyadaki hoşgörü değerlerini yaymadaki rolü üzerine konuşan Sarkisyan, BAE’nin dünyadaki hoşgörü değerlerini ve İslam dininin öğretilerini yaymadaki rolüne olan büyük takdirini dile getirdi.

BAE için “Din, ırk ve renge bakılmaksızın ülkeler arasındaki iletişimin arttırılması, dünyadaki hoşgörü değerlerinin yayılmasına ve yerleşik sevgi ve dostluk değerlerine göre diyalog ve anlayışa dayalı ilişkiler kurulmasına katkıda bulunuyor” ifadelerini kullandı.

Ermenistan’ın iki dost halkı hoşgörü, inançlara saygı ve insanın bir arada yaşamasıyla birleştiren ortak değerlere sahip olduğuna dayanarak BAE ile güçlü ilişkiler kurma arzusunu dile getirdi.

Sarkisyan, “Hoşgörü sizden farklı insanlara sevgi göstermektir. Ermenistan ve BAE gibi ülkeler, sevgi ve dostlukta bir arada yaşama örneği olarak hizmet edebilir” şeklinde konuştu.

Ermenistan Cumhurbaşkanı BAE’nin kadınları güçlendirme ve cinsiyet eşitliğini destekleme alanlarındaki çabalarını takdir etti ve bu çabaları “etkileyici” olarak nitelendirdi.

BAE, Birleşmiş Milletler Cinsiyet Eşitliği 2019 Endeksi’nde Arap dünyasında birinci, dünyada 26. sırada yer aldı.

Öte yandan, BAE’nin, Ermeni toplumuna ev sahipliği yapmaları ve ibadetlerini uygulayabilmeleri için kiliseler inşa etmelerinden dolayı teşekkür etti, “BAE’ye daha fazla Ermeni gelmesini istiyorum” dedi.

Son olarak sözlerine şunları ekledi, “BAE’deki dostlarımızı da Ermenistan’ı ziyaret etmeye davet ediyorum.”

WAM

.