Suudi din adamı Nazi kampında namaz kıldırdı, dua etti

Nazi Almanyası döneminde yüz binlerce insanın sistematik bir şekilde katledildiği en büyük toplama kampı olan Auschwitz’i ziyaret eden Suudi din adamı Muhammad bin Abdul Karim bin Abdulaziz Al-Issa, burada namaz kıldı ve katledilen Yahudiler için dua etti.

Günümüzde Polonya sınırları içerisinde kalan Auschwitz’te 1940-1945 yılları arasında Avrupa’nın değişik yerlerinden yüz binlerce Yahudi nakledildi ve soykırıma uğradı.

Auschwitz, kuruluşunun 75. yılı olması nedeniyle gündemde. Bu nedenle pek çok siyasetçinin yanı sıra kurbanların yakınları da anma törenlerine katılıyor.

Bu seneki ziyaretçiler arasında ilginç bir isim de var.

İsrail ile hızla normalleşen Suudi Arabistan’dan bir din adamı olan Müslüman Dünya Birliği Genel Sekreteri Muhammad bin Abdul Karim bin Abdulaziz Al-Issa, Amerikan Yahudi Komitesi (AJC) Genel Müdürü David Harris ile birlikte toplama kapını ziyaret etti.

Suudi din adamı, burada namaz kıldı ve katledilen Yahudiler için dua etti. O görüntüler sosyal medyada gündem oldu.

“TARİH YAZILMIŞTIR”

Amerikan Yahudi Komitesi’nin twitter hesabından yapılan açıklamada, el İsa ve beraberindeki heyetin Auschwitz ziyareti ile ilgili “Tarih yazılmıştır” değerlendirmesinde bulunuldu.

Şeyh Muhammed el- İsa Yahudi soykırımını inkar etme ve küçümsemenin bir suç ve kurbanlara hakaret teşkil ettiğini açıklamıştı. Suudi Arabistan Mekke merkezli örgüt Dünya İslam Birliği, uluslararası toplum tarafından bilinen başlıca islami sivil toplum kuruluşlarından biri. Örgüt dünya çapında Müslümanların dini ve kültürel çıkarlarını teşvik etmeyi hedefliyor.