Temsili fotoğraf

Suudi Arabistan, çölü açık hava sanat alanına dönüştürmeye hazırlanıyor

2017 yılında Coachella Vadisinde başlayan Kaliforniya bölgesine özgü sanat etkinliği Desert X, şimdi Kuzeybatı Suudi Arabistan’ın Al Ula bölgesinde ilk etkinliğini düzenleyerek genişlemeye hazırlanıyor.

Dünyaca ünlü küratör Neville Wakefield ve Suudi Arabistanlı Raneem Farsi ve Aya Alireza’nın küratörlüğünü yapacağı sergide, Suudi Arabistan çölündeki eski kaya oluşumları arasında kurulu 14 önemli sanat eseri yer alacak.

Danimarkalı topluluk Superflex, Wael Shawky, eL Seed ve Gisela Colon’un yanı sıra Suudi Arabistanlı sanatçılar Manal Al Dowayan, Zahrah Al Ghambi ve Nasır Al Salem de Desert X Al Ula’nın açılışına katılacaklar.

Sanatçılar, “çöl toplumlarını ve kültürlerini çağdaş sanatla birleştirme” iddiasıyla “farklı çöl kültürlerine ve çevre koşullarına ve Al Ula’nın tarihsel bağlamını yansıtan” bölgeye özgü sanat eserleri oluşturmaya çalışıyorlar.

Sergilenecek eserlerin arasında, Amerikalı sanatçı Lita Albuquerque’nin dünyaya inen bir kadın astronotun ışık ve bilgi yaymak için kozmik mit anlatan NAJMA eseri de yer alıyor. Lübnanlı sanatçı Rayyane Tabet’in Trans Arabian Boru Hattı’na atıfta bulunduğu Steel Rings adlı İki Nokta Arasındaki En Kısa Mesafe serisinin son bölümü de sergilenecek.

Muhammed Ahmed İbrahim, canlı renkte boyanmış kaya benzeri formlardan oluşan Düşen Taşlar Bahçesi isimli eseriyle çöl ekosisteminin narinliğini anlatmaya çalışacak.

Desert X Al Ula, 31 Ocak-7 Mart tarihleri ​​arasında Suudi Arabistan’ın kuzeybatısındaki Al Ula çölünde düzenlenecek. Desert Al Ula’ya katılanların tam listesi, Desert X Al Ula’nın resmi internet sayfasından duyurulacak.

The Star