BAE, Fransız sivil toplum kuruluşu ACTED ile Suriye için anlaşma imzaladı

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Suriye’deki çatışmadan etkilenenlere yardım sağlamak için Fransız sivil toplum kuruluşu ACTED ile 2 milyon ABD doları değerinde işbirliği anlaşması imzaladı.

Anlaşma, muhtaç ailelere, özellikle kış ihtiyaçlarının karşılanmasına, yeni göç etmiş aileler için çadır ve barınak malzemelerinin dağıtılmasına, kampların bakım ve modernizasyonunun yapılmasına ve çatışmadan etkilenen özel birimlere acil durum düzenlemelerinin yapılmasına yardımcı olmayı amaçlıyor.

Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakan Yardımcısı Sultan eş-Şamsi, anlaşmanın, BAE’nin Suriyeli kardeşlere, özellikle çatışma alanlarında, birçok özelliğe sahip olan ACTED gibi uluslararası ortaklarla işbirliği içinde, Suriye kardeşlerine yardım etmek için gösterdiği sürekli çabalar çerçevesinde geldiğini söyledi.

FRANSA’DAN BAE’YE TEŞEKKÜR

Öte yandan, Fransa Cumhuriyeti’nin BAE Büyükelçisi Ludovic Bouy, anlaşmayı memnuniyetle karşıladı ve bunun insani alandaki BAE-Fransız işbirliğinin tipik bir örneği olduğunu söyledi ve BAE’ye bu alandaki tüm cömert katkıları için teşekkür etti.

Fransız büyükelçisi, insanların hayatlarının risk altında olduğu alanlarda deneyimli STK’ların önemli çalışmalarının önemini vurgulayarak, Suriye’nin tüm bölgelerine insani yardımın serbestçe sağlanabilmesinin altını çizdi.

ACTED İcra Direktörü Marie-Pierre Cali, “BAE tarafından sağlanan cömert yardımı memnuniyetle karşılıyoruz, çünkü bu destek Suriyeli ailelerin soğuk mevsimde ihtiyaç duyduğu yardımı sağlamamıza yardımcı olacak ve kriz zamanlarında sağlanan her dolar katkıda bulunabilecek” dedi.

Suriye’ye 2012’den bugüne kadar sağlanan toplam BAE yardımı, bir dizi insani ve kalkınma sektöründe 3,81 milyar dirhem (1,04 milyar dolar) oldu, eğitim, sağlık, konut, elektrik ve diğer sektörlerde gerekli ihtiyaçların karşılanmasına ve temel hizmetlerin sağlanmasına katkıda bulundu.

BAE ayrıca, uluslararası ortaklarla işbirliği yaparak 183,7 milyon dirhem (50 milyon ABD doları) değerinde Suriye’deki istikrarı geri kazanma programlarını destekledi, Rakka’daki 13 bin 899 hektarlık bir alanda sulama kanallarını rehabilite etti ve 135 bin Suriyeli vatandaş bundan doğrudan faydalanırken, 30 bin vatandaş dolaylı olarak yararlandı.

Aynı bağlamda BAE yardımı ve 60 bin Suriyeli vatandaşın faydalandığı Deir ez-Zour’da 4 bin hektar alanın sulanmasına katkıda bulundu. Raka’daki yakıt, ulusal hastane yolunun onarımı, elektrik şebekesi ve su şebekeleri gibi temel hizmetler desteklendi.

WAM