BAE dünyanın en düşük doğurganlık oranına sahip ülkeleri arasında

Knoema veri şirketi tarafından bir çalışma, yüksek yaşam maliyetleri ve uzun yıllardır devam eden kariyer geliştirmenin aile kurmaktan önde tutulması nedeniyle Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) dünyanın en düşük doğurganlık oranına sahip ülkelerden biri olduğunu ortaya koydu.

Dünya genelinde yapılan çalışmada BAE’de doğurganlık oranının 1.39 olduğu, bu rakamın 2010 oranı 1.82’ye kıyasla bir düşüş yaşadığı ancak 2000 yılında 2.4 ve 1990 yılında 4.45’e kıyasla büyük bir düşüş yaşandığını da gösteriyor.

NİJER DOĞURGANLIK ORANININ EN YÜKSEK OLDUĞU ÜLKE

ABD merkezli veri kaynağı kuruluşu Knoema tarafından açıklanan listede BAE, 189 ülke arasında 174. sırada yer aldı.

Doğurganlık oranın en yüksek olduğu 10 ülkenin tamamı Afrika’da ve Nijer, 6.82 ile listenin başında yer alıyor.

Şarika’daki gebe kadın hastalıkları ve doğurganlık Hastanesi müdürü ve doğurganlık uzman danışmanı olan Dr. Pankaj Shrivastav, bu düşüşte kadınların rolünün geleneksel ‘aile kurucu’ fikrinin değişmesinin de önemli olduğunu ifade etti.

BAE’Lİ KADINLARIN KARİYER YAPMA HEDEFİ

Dr. Shrivastav, “Eğitimlerini tamamlayan, kariyerlerinde ilerlemek isteyen ve genellikle otuzlu yaşların başlarında ya da sonlarında evlenen kadınlar çocuk sahibi olmak için sınırlı bir süreye sahipler. Genç yaşta evlenenlerin, anneleri kadar çocuk sahibi olmaları muhtemel” diye konuştu.

Dr. Shrivastav, BAE’li kadınlar arasında yaygın olan sağlık sorunlarının da önemli bir etken olduğunu söyledi.

Dr. Kadınların hamile kalmasını zorlaştıran bir hormon dengesizliği yaratan bir durum olan yüksek diyabet ve polikistik over sendromu (PCOS) da oranın düşmesinde etkili olduğunu söyledi.

Dr. Shrivastav, “Halk arasında çok yüksek diyabet ve PCOS oranı var. PCOS BAE’li kadınlar arasında çok yüksek ve bu kadınların doğurganlıklarını tehlikeye atıyor” ifadelerini kullandı.

Birleşik Arap Emirlikleri, Amerika Birleşik Devletleri (1.77), Birleşik Krallık (1.75) ve Almanya (1.60) gibi diğer gelişmiş ülkelerin altında yer aldı. Çalışmada yer alan ülkeler arasında en düşük doğum oranı 1.09 ile Güney Kore’ye ait.

Çalışma BAE’de yaşayan göçmenler de dahil edilerek yapıldı.

1990-2010 arasında doğum oranlarındaki hızlı düşüş, bu sürede ülkeye gelen göçmen nüfusunda yaşanan artışın ve BAE’li olmayan ailelerin geleneksel olarak daha küçük olmasının da bir etkisi olduğu söylenebilir.

The National