BAE’nin nükleer santrali faaliyete başlamaya hazır

Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) Emirates Nükleer Enerji Şirketi (Enec), yaptığı açıklamada, BAE’nin ilk nükleer enerji santral reaktörünün faaliyete hazır olduğunu söyledi.

Enec’in işletmecisi ve alt kuruluşu Nawah Energy Company (Nawah Enerji Şirketi), bağımsız kuruluşlar tarafından El Dafra’daki Barakah tesisinin 1. Ünitesinde yapılan testlerin sonuçlandığını ve reaktörün enerji üretmeye hazır olduğu ifade edildi.

Atlanta Dünya Nükleer Operatörler Birliğinin nükleer uzmanlarından oluşan bir grup Kasım ayında, tesiste incelemelerde bulundu. Uzmanlar, tesisin performans, bakım ve acil durumlara olan hazırlıkları konularında incelemeler yaptı.

Enec İcra Kurulu Başkanı Muhammed Al Hammadi sonuçların, program için “önemli bir aşama” olduğunu söyledi.

Al Hammadi, “Tesisimizin, çalışanlarımızın ve süreçlerimizin uluslararası başlangıç ​​standartlarına uygun olduğunun uluslararası kabulünü yansıtıyor.

Nawah onay almak için Nükleer düzenlemeler Federal Otoritesi ile çalışmaya devam edecek. Tesis, gelecek 60 yıl için BAE’nin büyümesini güçlendirmek için yavaş yavaş temiz, güvenli ve güvenilir

elektrik üretmeye başlıyor” ifadelerini kullandı.

BAE NÜKLEER ENERJİ ÜRETEN İLK ARAP ÜLKESİ OLACAK

Barakah, BAE’nin ilk nükleer tesisi olmasının yanı sıra BAE’yi nükleer enerji üreten ilk Arap ülkesi olmasını sağlayacak.

Dört reaktöre sahip olacak olan tesis, tam kapasite çalışmaya başladığından 5 bin 600 megawattlık güç üretmesi ve BAE’nin elektrik ihtiyacının dörtte birini sağlamak ve ülkenin karbon emisyonlarını yılda 21 milyon ton azaltması bekleniyor.

Kore Elektrik Enerji Şirketi tarafından inşa edilen Barakah’ın bu yılın ilk çeyreğinde faaliyete geçmesi bekleniyor.

Nükleer santral, BAE’nin enerjisini çeşitlendirmede temiz enerji oranını önemli ölçüde artırma çalışmalarının bir parçası.

BAE, enerji ihtiyaçlarını karşılamak için önemli ölçüde gaz ve petrole bağımlı bir ülke ve 2012’de enerjisinin yüzde 98’ini hidrokarbonlardan sağlıyordu.

Gelecek yıl bunu yüzde 76’ya azaltmayı ve enerjisinin yarısının 2050 yılına kadar yenilenebilir kaynaklardan üretmeyi hedefliyor.

Ülke, Güney Kore tarafından tasarlanan nükleer santrallerinin inşasına 2013 yılında başladı ve her biri 1.4 gigawatt kapasiteye sahip dört reaktöre sahip olacak şekilde inşa edildi.

Tesisin güç üretmeye başlaması için, reaktörlere kontrollü nükleer ısı üreten uranyum peletler yüklenecek. Bu ısı, türbinleri çalıştırmak için buhar oluşturan suya aktarılacak.

BAE,  ABD ile nükleer enerjinin barışçıl kullanımı konusunda “123 anlaşması” imzaladı. Ayrıca BAE’nin Arjantin, Japonya ve Rusya ile nükleer enerji sektöründe işbirliği anlaşmaları bulunuyor.

The National