Çin virüsü petrol piyasalarını sarsıyor

Dünya çapında yayılmaya devam eden koronavirüsün potansiyel ekonomik etkisine ilişkin endişelerden dolayı petrol fiyatları düşerken, piyasalarda erken bir OPEC toplantısı olasılığı değerlendiriliyor.

Brent ham petrolü öğleden sonra yapılan alım satımlar sırasında 1.29 dolar ve yüzde 2.16 düşüşle 58.52 dolar seviyesinden işlem görmeye başladı.  ABD ham petrolü de yaklaşık yüzde 2 düşüşle 52.26 dolara geriledi.

Dünya çapında ülkeler, 170 kişiyi öldüren bir salgının yayılmasını durdurmak için Çin’in Wuhan şehrinden gelen yüzlerce insanı tecrit etmeye başladı.

DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ’NDEN ACİL DURUM İLANI

Yatırımcılar virüsün ne tür bir ekonomik zarara yol açabileceğini ve ham petrol ve ürünlerine taleplerin nasıl olacağını değerlendirmeye çalışırken, son günlerde fiyatlar son üç ayın en düşük seviyelerinde sabitlendi.

Ama şimdi virüsten ve yayılmasından kaynaklanan ölüm oranı ekranları kırmızıya çevirdi ve global anlamda hisse senetleri düşüşe geçti.

Avrupa hisse senetleri Asya endekslerini aşağı çekerken, 49 ülkedeki hisseleri takip eden MSCI (Morgan Stanley Capital International) dünya hisse senedi endeksi yüzde 0,5 düştü.

Petromatrix danışmanı Olivier Jakob ‘’Piyasalar gerçekten Asya ve Çin virüsü tarafından yönlendiriliyor. Mevcut eğilimi değiştirebilecek tek şey acil bir OPEC toplantısıdır. Libya kesintisi fazla bir zemin sağlamıyor. Sadece ek bir OPEC kesintisi işleri değiştirebilir’’ diye konuştu.

Dünya Sağlık Örgütü’nün Acil Durum Komitesi, virüsün hızlı yayılmasının küresel bir acil durum olarak kabul edilip edilmeyeceğini gözden geçirmek üzere daha sonra başka bir toplantı yapacak.

ÇİN’E UÇUŞLAR ASKIYA ALINDI

Başlıca çok uluslu şirketler Çin’deki operasyonları kapatmaya başladı ve dünyadaki çoğu havayolu şirketi Çin’e doğrudan uçuşları askıya alıyor veya azaltıyor.

Cezayir Enerji Bakanı Muhammed Arkab yaptığı açıklamada, Mart ayında planlanan toplantı yerine OPEC toplantısının Şubat ayına alınmasının mümkün olduğunu söyledi.

ING, üretimin bir abluka altında istikrarlı bir şekilde azaldığı Libya’daki kesintilerin azaltılmaması gerektiğine dikkat çekti. ING raporunda ‘’Talep gerçek bir endişe kaynağı olsa da, Libya’dan gelen arz kesintilerini unutmamak önemlidir. Kayıpların devam etmesi, piyasaların ilk çeyrekte sallantıya girmesi için yeterli olacaktır’’ diye belirtiliyor.

ABD ham petrol stokları geçtiğimiz hafta fiyatlar üzerinde de bir baskı oluşturdu. ABD Enerji Bilgi İdaresi Çarşamba günü, ham stokların piyasa beklentilerinin yedi katından fazla artarak 3,5 milyon varile çıktığını bildirdi. ABD Enerji Bilgi İdaresi, benzin stoklarının üst üste 12. haftada 261.1 milyon varile yükseldiği bilgisini verdi.

Arab News