Arap Koalisyonu’ndan Yemen hastaları için hava köprüsü

Yemen’de Husilere karşı savaşan Suudi Arabistan öncülüğündeki Arap Koalisyonu, Yemenli hastaları yurt dışında tedavi için bir hava köprüsü girişimi başlattı.

Bu köprü aracılığıyla en zor vakalar Mısır ve Ürdün’de tedavi için hastanelere götürülecek.

Bu köprüde koalisyon, Yemen hastalarına destek sağlamak amacıyla Dünya Sağlık Örgütü ile işbirliği yapacak.

Arap Koalisyonu sözcüsü Albay Turki el- Maliki, bu adımın insani yardım çabalarına girdiğini ve tıbbi ve terapötik koşulların yanı sıra tedavisi zor hastalıkların acısını hafifletmek amacıyla kardeş Yemen halkı için başlatıldığı belirtti.

Suudi Haber Ajansı “SPA” ya göre, koalisyonunun köprüyü inşa etme kararı 14 Mayıs 2018’de daha önce ilan edilen insani girişimine yanıt olarak geldi.

Hava tahliye köprüsünde kullanılacak uçağa “Rahmet Uçakları” adı verildi.

Buna karşılık meşru Yemen hükümeti, önümüzdeki Şubat’tan itibaren Sana’adaki ciddi vakaları olan hastaları Kahire ve Amman’a nakletmek için doğrudan uçuşların başlayacağını duyurdu.

Yemen Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, “Bu insani adım, Husi milislerinin, iç hat uçuşları için Sanaa havaalanını işletmek üzere tekrarlanan hükümet girişimlerini engelledikten sonra, diğer havaalanlarına karayolu ile seyahat etme zorluğuna dayanamayan vatandaşların acılarını hafifletmeyi amaçlıyor” dedi.

Açıklamada, “Arap Koalisyonu liderleri, Mısır Arap Cumhuriyeti ve Ürdün Haşimi Krallığı’na bu hedefe ulaşmalarındaki işbirlikleri için teşekkür ediyoruz” ifadeleri yer aldı.

Yemen Dışişleri Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Özel Temsilcisi ve Dünya Sağlık Örgütü’nün bu gezilerin yapılmasını kolaylaştırma çabalarını da takdir etti.

Al Arabiya