Koronavirüsünden sonra yüz maskeleri 190 dolara kadar çıktı

Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) koronavirüsünün görülmesiyle ortaya çıkan panikten yararlanmak isteyen amazon.ae’ deki kimi satış noktalarının, yüz maskeleri için 190 dolar (699 dirhem) gibi fahiş fiyatlar koydukları görüldü.

BAE ilk koronavirüs vakasını, ülkede yaşayan bir Çinli ailenin dört üyesinin de virüs için pozitif test sonucu almasının ardından doğruladı.

Doktorlar ve yetkililer insanlara sakin kalma çağrısında bulunurken, riskin düşük seviyede olduğunu vurguladılar. Ancak durum, ülke çapında yüz maskelerinin satışlarının patlamasını engelleyemedi ve  maske stoklarının boşaldığı bildirildi.

Dubai’deki Aster Eczanesi, The Greens’deki BinSina Eczanesi, Dubai ve Abu Dabi Dalma Alışveriş Merkezi’ndeki Life Pharmacy stoklarında maske kalmadığını bildiren yerlerden sadece bir kaçı.

Abu Dabi’deki Dalma Alışveriş Merkezi’ndeki Life Eczanesi’ndeki bir çalışanı, ‘’Yüz maskeleri isteyen pek çok kişi geliyor. En etkili olan maske 3M tarafından üretilen N95 marka maske. Bu maskelerin fiyatı 139 ila 170 dirhem (38 ila 46 dolar) arasında değişiyor’’ dedi.

MASKE FİYATLARI BİR ANDA İKİ KATINA ÇIKTI

Amazon.ae’ de  bir satış noktası aynı marka maskeyi 190 dolara satıyor. Bu fiyata ek olarak bir de kargo ücreti bulunuyor.

İnsanlar ise maskelerin fiyatlarıyla ilgili şikayetlerini sosyal medyada dile getiriyorlar.

Abu Dabi Belediyesi’nin resmi Facebook sayfasındaki soru cevap bölümüne bir kişi ‘’Seyahate gidecek kocam için Amazon’dan bir kutu maske aldım. Ancak BAE’deki ilk koronovirüs vakasını duyduktan sonra ekstra sipariş vermek için aynı sayfaya geri döndüm ve fiyatın 95 dolara (349 dirhem) çıktığını görmek benim için şok oldu. Daha önce 20 tane tek kullanımlık bir kutu fiyatı 42 dolardı (155 dirhem). Şimdi ise ilk fiyatının iki katı” diye yorum yazdı.

Dubai Tüketici Koruma Kurumu ise kimyagerlere ve perakendecilere yüz maskelerinin fiyatını yükseltmemeleri emrini verdi. Çünkü doğrulanan dört vaka kamuoyuna açıklandıktan sonra bazı eczaneler ürünlerin fiyatını yükseltmeye başladı.

Dübai Tüketici Koruma Kurumu resmi sayfasında, ‘’Tüketiciler maske fiyatlarının arttığını tespit etmeleri durumunda derhal şikayette bulunsunlar” tweet’ini yayınladı.

Öte yandan uzmanlar, maskelerin gerekli olmadığını ve insanların ellerini düzenli olarak iyice yıkamak gibi hijyen alışkanlıklarına odaklanması gerektiğini söylüyor.

Doktorlar tarafından giyilen 3M tarafından üretilen N95 marka solunum maskeleri, insanların havadaki virüsler için taktığı maskelerin çoğundan daha iyi bir koruma seviyesi sunsa da, doktorlar bu maskelerin kullanım açısından rahat olmadığını söylüyor. Çünkü bu maskeler küçük virüs partiküllerini filtrelemek için yüze çok yakın olacak şekilde tasarlandıkları için, uygun olarak giyildiklerinde nefes almayı zorlaştırıyorlar.

 

Koronavirüs vakasında çalışan bir doktor Strait Times of Singapore’a  ‘’N95 maskesi kullanırken rahatsanız ve kolayca nefes alabiliyorsanız maskeyi kesinlikle yanlış takmış olmalısınız. Dolayısıyla faydası olmaz.  Korunduğunuzu düşünüyorsunuz, ama  yanılıyorsunuz’’ açıklamasında bulundu.

Virüsün hava yoluyla taşındığı ve öksürük yoluyla yayılabileceği doğru olsa da, doktorlar nadiren burun akıntısı veya hapşırma ile bulaşabileceğini bildiriyor.

EL YIKAMA VİRÜSE KARŞI DAHA ETKİLİ

Doktorlar ayrıca öksürükten kaynaklanan damlacıklar daha ağır olduğu için doğrudan yüzeylere düşme eğiliminde olduğunu, bu nedenle el yıkamanın hastalığa karşı korunmak için daha etkili olabileceğini söylüyorlar.

Wuhanlı bir anne, baba, dokuz yaşındaki kız ve büyükanneden oluşan dört kişilik aile, 16 Ocak’ta Wuhan’daki BAE’ne geldi ve büyükannenin grip benzeri semptomlar göstermesinden  neredeyse bir hafta sonra bir doktora başvurdu. Yapılan testlerde aile fertlerinin hepsinin virüs için pozitif sonucu verdiği tespit edildi.

 

Yetkililer, ailenin şimdiye kadar kimlerle temasa geçtiğini araştırıyor.

Sağlık ve Koruma Bakanlığı müsteşar yardımcısı Doktor Hüseyin Al Rand, ailenin üyelerinin dördünün de durumunun stabil olduğunu ve yakından gözlemlendiklerini söyledi.

The National