Suudi Arabistan Nafaka İşleri’nde ilk kadın başkan

Suudi Arabistan’da Adalet Bakanı ve Yüksek Yargı Konseyi Başkanı Walid bin Muhammed Al Samaani, Shorooq bint Muhammed Al Jadaan’ı nafaka işleri genel müdür yardımcısı olarak atadı. Al Jadaan, bu atama ile nafaka fonunun üst düzey pozisyonunda görev alan ilk kadın oldu.

Suudi Arabistan VİZYON 2030 planı kapsamında başlatılan Fon, nafaka hakkından yararlananların mümkün olan en kısa sürede nafaka ödenmesini ve aileler için bir maddi denge sağlanmasına yardımcı olmayı amaçlıyor.

Suudi Arabistanlı avukat Nujood Kasım, “Bu atama, tüm devlet ve özel sektörlerde kadınlar için eşitlik sağlamak ve kadınlara daha fazla göreve vermeyi hedefleyen bir bakanlık ve ülke için şaşırtıcı değil” dedi.

Bunun gibi adımlar, Suudi Arabistan’ın reform planı olan VİZYON 2030’un amaçlarından biri olan kadınların iş hayatına katılımını artırma çabalarını destekliyor.

Nafaka fonunun ikinci aşaması Kasım 2019’da başlatıldı. Fon kurulduğu günden bu yana, özellikle online platformu aracılığıyla taleplere, başvuru sahiplerine ve fondan yararlananlara hizmet verme hızını artırarak çok sayıda başarıya imza attı.

Ayrıca fon sayesinde, başvuruların kesin onayı ile nafaka ödemesine kadar geçen süre kısaldı ve bu işlem artık birkaç saat içinde yapılabilir.

KADINLAR DA ARTIK İŞ HAYATINDA ETKİN ROLE SAHİP

Adalet Bakanlığı, son birkaç yılda kadın çalışan sayısını artırmak ve kadın temsiliyetini artırmak için bir dizi çalışmada bulundu. 2017’nin sonlarında, ülke genelindeki mahkemelerde kadınlar için özel yerler açmaya ve kadın noterler atanmaya başlandı. Daha önce kadınların mahkemelerde çalışması oldukça nadir görülen bir durumdu.

Kadınlar artık Suudi Arabistan’da sosyal araştırmacı ve idari asistan olarak çalışabiliyor. Bakanlığın dijital dönüşüm projesinde ve bilgisayar bilimi, yazılım mühendisliği ve bilgi sistemleri gibi ilgili alanlarda daha fazla kadın çalışıyor.

2013’te sadece 10 olan kayıtlı kadın avukat sayısı geçen yılın Kasım ayına 487’ye yükselerek büyük bir artış yaşadı.

Arab News