Çin dışındaki ilk ölüm vakası Filipinler’de görüldü

Çin’de yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle ölenlerin sayısı 304’e yükselirken, Çin dışında ilk ölüm ise Filipinler’de kaydedildi.

Filipinler Sağlık Bakanlığı, geçen hafta başkent Manila’da öksürük ve boğaz ağrısı şikayetiyle doktora giden ve yapılan tetkiklerde yeni tip koronavirüs teşhisi konulan 44 yaşındaki bir Çin vatandaşının hayatını kaybettiğini açıkladı.

Filipinler Sağlık Bakanlığı, hastanın tedaviye alınması sonrası durumunun stabil olduğunu ve iyileşme emareleri gösterdiğini ancak son 24 saat içinde durumunun giderek kötüleşerek ölüme neden olduğunu açıkladı. Hayatını kaybeden kişinin Vuhan’dan Manila’ya Hong Kong üzerinden seyahat ettiğini açıklayan bakanlık, 38 yaşında Çinli bir kadında da virüs tespit edildiğini ifade etti. Kadın şu anda tecrit altında ve Filipinler’de tespit edilen ikinci vaka.

SUUDİ ARABİSTAN 10 ÖĞRENCİYİ TAHLİYE ETTİ

Bu arada, Suudi Devlet Televizyonu’nun bir diplomata dayandırdığı habere göre Suudi Arabistan yeni koronavirüs salgınının başladığı Çin kenti Wuhan’dan 10 öğrenciyi tahliye etti. Haberde, Çinli yetkililerin öğrencilerin Suudi Krallığa gidecek özel uçuşu onayladığı belirtildi ancak tahliyenin ne zaman gerçekleştirildiği bilgisi verilmedi.

Suudi Arabistanlı 10 öğrenci Wuhan’da yurtlarında kalıyordu ve konsolosluk tahliye planı için onlara ulaştı.

Öğrencilerin ambulanslarla 15 ila 20 gün boyunca özel karantina alanı olarak tanımlanan alana götürüleceklerini bildirdi.

Öğrenciler özel bir uçakla Suudi Arabistan’a getirildi ve uluslararası havaalanındaki özel terminale vardılar. Sağlık ekipleri, öğrencilerden uçuş sırasında koronavirüs testi için tükürük örnekleri aldı.

Suudi Dışişleri Bakanı Faisal bin Farhan tahliye konusundaki yardımları için Çin makamlarından övgüyle bahsetti.

Suudi Arabistan Havayolları bugün  salgından dolayı Çin’in Guangzhou şehrine gidiş-dönüş uçuşlarını askıya aldığını duyurdu.

Umman’ın sivil havacılık otoriteleri de bugün Muskat ve Çin’den yapılan uçuşları askıya alındığını bildirdi.

Viral salgın, küresel olarak 20’den fazla ülkede 14 bin 500’den fazla insana bulaştı. Virüsün görüldüğü kişi sayısının 2003’teki Sars salgınını geçtiği belirtiliyor.

Pazar sabahı Pekin yönetimi tarafından teyit edilen vakalar:

Çin:  14 bin 380 vaka görüldü. Buna ek olarak, Hong Kong’da 12 ve Makao’da 5 vaka var.

304 ölümün çoğu ise yeni tip koronavirüs hastalıklarının ilk defa Aralık ayında tespit edildiği Hubei eyaletinde gerçekleşti.

Vakaların görüldüğü diğer ülkeler:
– Tayland: 19
– Japonya: 20
– Singapur: 18
– Güney Kore: 15
– Tayvan: 10
– Malezya: 8
– Avustralya: 7
– Almanya: 8
– Amerika Birleşik Devletleri: 8
– Fransa: 6
– Vietnam: 6
– Kanada: 4
– Birleşik Arap Emirlikleri: 5
– Rusya: 2
– İtalya: 2
– İngiltere: 2
– Filipinler: 2
– Kamboçya: 1
– Finlandiya: 1
– Hindistan: 1
– Nepal: 1
– Sri Lanka: 1
– İsveç: 1
– İspanya 1

Arab News