En yüksek maaş veren ülkenin 2020 maaş zamları

Suudi Arabistan’da yapılan yeni bir ankete göre çalışanlar, 2020’de maaşlarına yüzde 4,5 zam yapılmasını bekliyor.

Danışman şirket Mercer’in, imalat, perakende ve toptan satış, hizmet, kimya, yaşam bilimleri, yüksek teknoloji, enerji ve diğer endüstrilerde olmak üzere 472’den fazla şirketle yaptığı ücret araştırmasına göre; Suudi Arabistan’da net maaşların yüzde 4,5 oranında artacağı öngörülüyor.

İŞE ALIMLARDA DA ARTIŞ BEKLENİYOR

Ankette, ücretlerde en yüksek yüzde 5’lik artışın yaşam bilimleri endüstrilerinde gerçekleşmesi beklenirken, en düşük artışın enerji sektöründe gerçekleşeceği tahmin ediliyor.

Suudi Arabistan’daki işe alım görünümü de, katılımcıların yüzde 52’sinin 2020’de çalışan sayısını artırmayı planladığını ve yüzde 38’inin gelecek yıl çalışan sayısını korumayı hedeflediği için umut vaat ediyor.

Ankette, isteğe bağlı personel değişim oranı, 2018’deki yaklaşık yüzde 7 olan oran, 2019’da yüzde 9’a ulaştı.

EN YÜKSEK MAAŞ VEREN ÜLKE

Suudi Arabistan’daki Mercer Danışmanlık Şirketi’nde Kariyer Planlama Direktörü olan Basem Samara, “Suudi Arabistanlı işverenlerin büyük bir bölümünün 2020’de maaşları artırmak istediğini görmek gerçekten çok cesaret verici. İşverenler ve çalışanlar arasındaki sözleşmeye dayalı anlaşma her zaman önemli bir ağırlığa sahiptir, ancak bu artık yeterli değil. İşverenlerin çalışanları tarafından profesyonel ve kişisel istekler açısından nasıl algılandıklarını iyi düşünmeleri gerekiyor” açıklamasını yaptı.

2018 Gulf Business maaş araştırma anketine göre, Suudi Arabistan; 2018’de 8.560 dolarlık ortalama aylık bir ücret ödemesiyle, araştırmanın yapıldığı beş Körfez ülkesi arasında en yüksek maaş ödemesi yapan ülke oldu. Suudi Arabistan’ın ortalaması; BAE’den yüzde 2,9, Bahreyn’den yüzde 8,4, Umman’dan yüzde 8,7 ve Kuveyt’ten yüzde 8,96 daha yüksekti.

Gulf Business