“Terörü bahane edip Müslüman ülkelerin içişlerine müdahale ediyorlar”

Kuveytli milletvekili Ouda Al Ruwaie geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, bölgede nüfuz sahibi olan yabancı devletlerin Müslüman ülkelerin içişlerine müdahale etmek için bir bahane olarak terörü kullandıklarını ifade etti.

Al Ruwaie, Kuveyt resmi haber Ajansı’na (KUNA), Burkina Faso’da düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı’na (İİT) Üye Devletler Parlamento Birliği Genel Kurul Toplantısı sırasında açıklama yaptı.

“MÜSLÜMAN BÖLGELER TERÖRİZM İÇİN BEDEL ÖDÜYOR”

Al Ruwaie, “Terör din, devlet veya toprağa bakmıyor, terörizmden acı çeken Müslüman bölgeler terörizm için bedel ödüyor” dedi.

Al Ruwaie, Afrika Sahel ve bölgelerin devamlı olarak terör saldırıları yaşadıklarına dikkat çekti. Ayrıca, terör saldırılarında hayatlarını kaybeden kurbanlardan söz ederek bu saldırıların tüm toplumları ve devletlerdeki barışçıl girişimleri tehdit ettiğini vurguladı.

ÜLKELER TARAFINDAN SUNULAN BARIŞ ÖNERİLERİ KABUL EDİLDİ

Yapılan toplantılarda, Burkina Faso, Uganda, Gine ve Benin gibi birçok ülke tarafından sunulan barış ve terörle mücadele önerilerinin kabul edildiğini de sözlerine ekledi.

Kuveyt, toplantıda, birliğin sekreteryası veya başka herhangi bir organ tarafından periyodik, istatistiksel bir bülten yoluyla elde edilen başarılar ve hedefleri değerlendiren ve meydana gelen gelişmeler için daimi komite kurulması önerisinde bulundu.

Amerika yönetiminin, Siyonizm’i Filistin davasının ve Filistinlilerin haklı olmasına rağmen destekleme konusunda hiçbir çabadan kaçınmadığını da sözlerine ekledi.

Kuveyt Meclisi, bir sonraki konferansın konusunun Filistin davasını ve Kudüs’ü desteklemeyi amaçladığını belirterek, Müslüman Devletlerin meclislerine bu konu etrafında birleşme çağrısında bulundu.

KUNA