BAE’den Moritanya’ya 2 milyar dolarlık ekonomik destek

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), dün Moritanya’da yatırım ve kalkınma projelerini geliştirmek ve kredi sağlamak için 2 milyar dolar tahsis etti. Bu adımın, BAE Devlet Başkanı Şeyh Halife bin Zayid Al- Nehyan ve Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayid Al Nehyan’ın talimatı doğrultusunda iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi çerçevesinde atıldığı ifade edildi.

Bu gelişme, Moritanya Cumhurbaşkanı Muhammed Vild el-Gazvani’nin dün BAE’ye gerçekleştirdiği ve Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayid Al Nehyan ile yaptığı görüşmenin ardından yaşandı. Görüşmede, iki ülke arasındaki ilişkiler, Ortadoğu ve Körfez’deki meselelerin yanı sıra, ortak çıkarların geliştirilerek derinleştirilmesi konuları masaya yatırıldı.

Taraflar arasında gerçekleşen görüşmede ayrıca, BAE-Afrika ilişkileri ile bölgesel ve uluslararası konular ele alındı.

Abu Dabi Veliaht Prensi, BAE ve Moritanya arasındaki ilişkilerin tarihsel olduğunu söyleyerek, BAE’nin kurucusu Şeyh Zayid bin Sultan Al Nehyan’ın 1974 yılında Moritanya’yı ziyaret ederek iki ülke ve halkları arasındaki güçlü ilişkilerin temellerini atmada derin bir etkiye sahip olduğunu söyledi.

BAE’nin kuruluşundan bu yana Moritanya ile siyasi, ekonomik, ticari ve kalkınma alanlarında büyük gelişmelerin yaşandığını belirten Abu Dabi Veliaht Prensi, iki ülkenin kardeşlik bağlarını güçlendirmeye hevesli olduğuna dikkati çekerek, ülkesinin Moritanya ile ilişkilerini güçlendirerek önümüzdeki yıllarda yeni ufuklar açmaya ilgi duyduğunu aktardı.

BAE ve Moritanya arasındaki ortak komitenin oynadığı rol iki ülke arasındaki önemli anlaşmalara vesile oldu. Birleşik Arap Emirlikleri, önümüzdeki dönemde ikili ilişkilerin geliştirilmesi noktasında komitenin niteliksel kaynak sağlamadaki rolüne güveniyor.

Ülkesinin ve Moritanya’nın terörizm ve radikalizm karşısında birleşerek, Arap bölgesindeki terörle mücadelede yer alan aktif ülkelerden olduğuna dikkati çeken Abu Dabi Veliaht Prensi, Arap toplumlarına duyulan güvenle tehditlere karşı birlikte olduklarını söyledi.

Şeyh Muhammed bin Zayed Al Nehyan, Ortadoğu ve özellikle Arap bölgesinin karmaşık durumlar ile tehlikeli gerilimler yaşadığını belirterek, çıkarların korunması ve halkların ilerlemesinin güçlendirilmesi için Arap ülkeleri arasındaki istişarelerin genişlemesi gerektiğini vurguladı.

Diğer yandan Moritanya Cumhurbaşkanı açıklamasında, “Şeyh Zayid Bin Sultan Al Nehyan’ın çocukları ve torunları, çölle yüzleşmeyi başararak, irade ve kararlılıkla bölge halkına ve tüm dünya haklarına ilham vermeye devam edecek bir mucizeyi başardılar” dedi.

Moritanya’nın BAE’yi en önemli stratejik ortaklardan biri olarak gördüğünü söyleyen Muhammed Vild el-Gazvani, gerçekleştirdiği bu ziyaretle iki ülke arasındaki ilişkileri ekonomik, askeri, kültürel ve bilimsel alanlara yansıtmayı ve daha da ilerlemek istediklerini dile getirdi.

Çeşitli alanlarda imzalanan mutabakat zaptı

Birleşik Arap Emirlikleri ve Moritanya, bir dizi kurum ve kuruluş arasında mutabakat zaptı imzaladı. İmzalanan bu mutabakat zaptının her iki ülkede insani ve sosyal refah alanlarının yanı sıra, vize, eğitim, askeri, teknik, güvenlik, kalkınma ve yatırım alanlarındaki karşılık muafiyeti çeşitlendirmesi hedefleniyor.

Mutabakat zaptı içerisinde karşılıklı vize muafiyetinin yanı sıra, BAE Kızılayı ile İnsani Yardım Hareketi ve sivil toplumla kuruluşlarıyla ilişkiler dâhil olmak üzere Moritanya Ekonomi ve Sanayi Bakanlığı ile BAE Kalkınma Fonu (KFED) arasında işbirliği anlaşması da yapıldı.

Şarkul Avsat