Saudi Crown Prince Mohammed bin Salman, 2nd right, conducts a meeting with Britain's Prime Minister Theresa May, 2nd left, with other members of their delegations, inside 10 Downing Street, London, on Wednesday March 7, 2018. Saudi Arabia's Crown Prince Mohammed bin Salman received a royal welcome with high level political talks to begin his three day visit to Britain, although protesters criticised the visit. (Dan Kitwood/Pool via AP)

Körfez Ülkeleri Brexit’ten nasıl etkilenecek?

İngiltere, 31 Ocak’ta Avrupa Birliği’nden çıkmaya hazırlanırken, Arap medyası bunun Ortadoğu bölgesindeki Arap devletleri üzerindeki olası yansımaları hakkında spekülasyon yapıyor.

Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) işadamı ve otel sahibi Khalaf al-Habtour, Arap ve Batı medyasına Brexit yürürlüğe girdikten sonra ‘para kaybetmemenin sağlanması koşuluyla’ İngiltere’deki yatırımların artmasını beklediğini söylüyor.

Suudi-İngilizce yayın yapan Arab News 2018’de, İngiltere’nin para biriminin değer kaybettiğini ve İngiliz şirketlerinin ve mülklerinin bir pazarlık haline geldiğini varsayarak, ‘’Körfez bölgesindeki kurumsal ve özel yatırımcılar, İngiltere’de nispeten düşük maliyetli fırsatlardan oluşan bir ziyafet çekmeye niyetlendiler’’ diye yazdı.

Paris Üniversitesi’nde siyaset bilimi öğreten Khattar Abou Diab, Brexit’in hem İngiltere hem de Körfez ülkelerine stratejik bağları sıkılaştırmaları açısından bir fırsat vermesini beklediğini söylüyor.

Abou Diab’a göre, İngiltere’de muazzam yatırımları olan Körfez ülkeleri  muhtemelen bu yatırımları kendi yararlarına kullanmaya çalışacaklar.

Washington merkezli Körfez analisti Theodore Karasık, bir adım daha ileri giderek bazı Körfez ülkelerinin yatırımları, İngiltere’nin bazı stratejik durumları yeniden değerlendirmesini sağlamak için kullanacağını düşünüyor.

Karasık, “Brexit; Londra’nın stratejik çıkarlarını yeniden değerlendirmesine neden oluyor ve şimdi Umman ve Mısır’da meydana gelenleri ve yatırım akışı değişikliklerinin nasıl olduğunu görüyorsunuz. Bu durum ilişkileri sıfırlayabilir. Ancak söz konusu politika, İran, Yemen, Doğu Akdeniz ve Libya da dahil olmak üzere çeşitli sıcak konularda itici güç olacaktır’’ açıklamasını yaptı.

Katar’ın önde gelen gazetesi  The Peninsula Eylül ayında, Doha’nın İngiltere’de yaklaşık 50 milyar dolarlık yatırıma sahip olduğunu bildirdi. Katar Yatırım Kurumu, 2017’de Brexit nedeniyle İngiltere’de 6 milyar dolara yakın yatırım yapma sözü verdi.

Karasık, “Suudi Arabistan, BAE ve Mısır; Katar’ın bölgedeki bazı faaliyetler için ‘özellikle 2017’de bu ülkelerin Katar’a karşı ekonomik yaptırım uygulamasını takiben’ bir İngiliz desteğini yeniden düşünmesine neden oluyor. İngiltere, Doha’nın bölgede tam olarak neyle ilgili olduğu hakkındaki bu soruya karşı rekabet eden çıkarlar için bir savaş alanıdır. Yani bu, aynı zamanda görüşmeyi de teşvik ediyor ve Brexit sonrası İngiltere’nin Doha ile neler yapacağını da gösterecek” şeklinde konuştu.

Öte yandan Khattar Abou Diab, İngiltere’nin ABD ile Avrupa ortaklarından daha yakın stratejik bağlar kurma eğiliminde olduğunu ve Brexit’in muhtemelen bu eğilimi güçlendireceğini vurguluyor.

Abou Diab; ‘’Fransa, Almanya, Hollanda ve Belçika dahil olmak üzere Avrupa ülkeleri BAE’ye özel kuvvet birlikleri yerleştirirken, İngiltere bunun yerine Bahreyn’de ABD’nin yanına kuvvetler yerleştirdi’’ diyor.

Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah Es-Sissi geçtiğimiz günlerde Afrika Birliği heyetinin başı olarak Londra’yı ziyaret etti ve İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile bir araya geldi. Mısır medyası, özellikle İngiltere’nin Mısır ekonomisinde ilk ve en önemli yabancı yatırımcı olması nedeniyle her iki ülkenin ticaret ilişkilerini artırmayı umduğunu ileri sürdü.

Washington’daki ABD Ulusal Savunma Üniversitesi’nde profesör olan Paul Sullivan, İngiltere’nin AB ile ticareti azalan yeni ticaret ortakları arayacağını, Mısır ve bölgedeki diğer büyük nüfusa sahip devletlerin de bundan faydalanabileceğini  söyledi.

Sullivan, Brexit’in İngiliz ekonomisi üzerinde olumsuz etkileri olacağını ve bunun muhtemelen petrol ve sıvı doğal gaz ithalatını azaltacağını beklediğini belirterek, durumun bazı Arap devletlerini enerji piyasaları aracılığıyla etkileyebileceğini söyledi.

Voa News