Suudi Arabistan Bisiklet Turu’nun turizme katkısı

Amaury Spor Organizasyonu (ASO) tarafından düzenlenen Birinci Suudi Arabistan Bisiklet Turu, yerli ve yabancı birçok turistin katılımıyla başladı.

Suudi Arabistan’da son dönemlerde gerçekleştirilen Formula E, güreş ve boks gibi etkinliklerden sonra turizm tesisleri turistler tarafından keşfedilmeye başlandı.

Geniş ve tamamen farklı bir ortamda yapılan bisiklet sürme gibi spor etkinlikleri ile beş aşamalı Suudi Arabistan Bisiklet Turu; Krallığın yeni zirvelerini sergileme seviyesini son derece artıracak.

BİSİKLETÇİLERİN İZLEYECEĞİ ROTA

Beş Suudi Tur rotasının duyurusunda Suudi Bisiklet Federasyonu Başkanı, “Suudi Arabistan’ın uluslararası bisiklet sürme arenasında önemli bir istasyon olarak görülmesinden gurur duyuyorum ve uluslararası bisikletçilerle omuz omuza yarışmanın Suudi bisikletçiler için büyük bir fırsat olduğunu düşünüyorum” dedi.

Eski Tour de France galibi Mark Cavendish’in,  Riyad caddelerinde, şehrin kenar mahallelerinde ve çöldeki yollarda rüzgarını estirirken, yarışın başını çekmesi bekleniyor.

4 Şubat’ta başlayan birinci aşama, Riyad’daki Suudi Arabistan Olimpik Komite Merkezi’nden başlayacak ve Jaww’a doğru yokuş yukarı ilerleyerek son bulacak.

Bisikletçiler, 5 Şubat’ta Riyad Türki Yolu’na geri dönmeden önce tarihi Sadus Kalesi’nden en uzun aşamaya geçecek.

6 Şubat’ta ise Riyad’da başlayacak olan rota, ciddi bir kaç tırmanışla Al Bujairi’ye doğru ilerleyecek.

Yarışın sondan bir önceki gününde, yarışmacılar Wadi Namar Park’tan yola çıkacak ve Al  Mazumihiyah’daki Kral Suud Üniveristesi’ne yol alacak.

8 Şubat günü ise bisikletçiler Prenses Nourah Üniversitesi’nden yola çıkarak, Riyad şehir yollarından geçip Al Masmak Kalesi’ne varacaklar.

Dubai Revolution Cycles’ın kurucusu ve sahibi ve Ortadoğu’da bisiklet sporuna öncülük eden yetkililerden biri olan Stewart Howison, Suudi başkentindeki her adımı takip edecek.

Howison, “Çoğumuzun Suudi Arabistan’da görmeyi umduğu şey, Dubai Turu’ndan ortaya çıkacak model ile aynı şeydir. Dubai Turu’ndan sonra doğrudan bir etki vardı, Abu Dabi Turu’nu yaptık ve şimdi de BAE Turunu yapıyoruz” diye konuştu.

Howison ayrıca, amatörler arasında bisiklet sürmeye olan ilginin bariz bir şekilde arttığını söyleyerek, aynısını Suudi Kralllığı’nda da görmeyi umduklarını söyledi.

Kuruluşundan bu yana Dubai Turu’nun organizasyonunda aktif olarak yer alan Howison, aynı zamanda Dubai’nin Al Qudra bisiklet parkurunun tasarımını geliştiren proje üzerinde de çalıştı. Howison, 13 ülkeden 18 takımla 755 kilometrelik Suudi ArabistanTuru’nun bisikletçiler ve izleyiciler tarafından benimseneceğinden son derece emin.

BU TUR TURİZM AÇISINDAN SUUDİ ARABİSTAN’A YARARLI OLACAK

Howison, “Arazi sona kadar gelecek olan büyük bir grup bisikletçiye yardımcı olacak. Sezon açılışı için gelen ekiplere baktığımızda, herkesin tanıdığı birini görüyoruz,  Bahreyn McLaren ile Mark Cavendish bir şeyler kanıtlaması gerekecek. Çok büyük bir takım orada bulunacak, BAE Team Emirates için Rui Costa yarışacak. İzlemek son derece heyecanlı olacak. Coğrafi olarak bölgemizdeki etkinliğe daha fazla katılmış olmak bisikletçileri çok da teşvik etmeyecek, ancak turizm bakımından tur Suudi Arabistan’ın nasıl göründüğü hakkında fikri olmayan geniş bir izleyici kitlesine manzarayı göstermek açısından son derece yararlı olacak’’ diye açıklamalarına devam etti.

Yarışa katılan diğer bisikletçiler arasında Hollandalı Niki Terpstra, İngiliz bisikletçiler Connor Swift ve Daniel McLay ile Arkea Samsic’e katılmış olan Fransız Nacer Bouhanni de bulunuyor.

Bisiklet sürmek, önümüzdeki günlerde Riyad yollarında pedal basacak olan BAE’li bisikletçi Yusuf Mirza gibi diğer Arap bisikletçiler üzerinde önemli bir iz bıraktı.

Howison, diğer Suudi Arabistanlı ve Ortadoğulu bisikletçiler için bunun, çok yakında önemli bir sıçrama gerçekleştireceğinden emin görünüyor.

Howison açıklamasında, “Yousef Mirza kendini geliştirdi ve yıllar içinde son derece iyi bir noktaya geldi ve artık tüm gençler arasında, onun gibi deneyip başarabileceklerini gösteren  yerli bir ikon oldu. Bölgeden çok güçlü bir Arap bisiklet takımı çıktığını görmek için çok beklemeniz gerekmeyecek. Tesislerimiz ve altyapımız var. Coğrafi olarak başarılı olabileceğimiz bir konumda bulunuyoruz” dedi.

Arab News