Suudi Arabistan’da gelişim rüzgarı: 11 yeni kurum oluşturulacak

Suudi Arabistan’dan dün yapılan açıklamada, edebi yayıncılık ve çeviri, müze, miras, film, kütüphane, mimarlık ve tasarım, müzik, tiyatro ve sahne sanatları, görsel sanatlar, mutfak sanatları ve moda alanlarında 11 yeni kurum oluşturulacağı duyuruldu.

Bakanlar Kurulu’nun açıklamasına göre, her bir kurum için yönetim kurulu oluşturulana kadar Suudi Arabistan Kültür Bakanı Prens Bedr bin Abdullah bin Ferhan’ın bu kurumların yönetim kurulu başkanlığından sorumlu olacağı aktarıldı.

Suudi Arabistan Kültür Bakanı Prens Bedr bin Abdullah bin Ferhan, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “Kültürel kurumlar, kültür sektörümüz için güçlü bir altyapı oluşturuyor ve kurulacak olan bu kurumlar, kültürümüzün tarihinde yeni ve önemli bir dönemin başlangıcı sayılıyor” ifadelerini kullandı.

Suudi Arabistan son zamanlarda kültür, müzik ve sanat alanlarında etkili bir değişime tanıklık ediyor. Krallık, Suudi sanatçıların keşfedilmesi, yeteneklerinin ortaya çıkarılması sanat, müzik ve kültür gibi çeşitli alanlarda becerilerinin gösterilmesi, kitleler ile doğrudan bir iletişim ve etkileşim sağlayarak becerilerinin interaktif ve yaratıcı bir şekilde geliştirilmesi, hayatın ve eğlence sektörünün zenginleştirilmesi ve bir sanat toplumu inşa edilmesi adına önemli bir gelişime imza atıyor.

Suudi Arabistan Kültür Bakanı Prens Bedr bin Abdullah bin Ferhan, geçtiğimiz Ocak ayında arkeoloji, tasarım, müze, müzik, tiyatro, film yapımı ve edebiyat alanlarında önde gelen uluslararası üniversitelerdeki kültür ve sanat fakültelerinde öğrencilerin eğitim alabilmeleri için bir “Kültürel Burs Programı” başlattıklarını duyurmuştu. Ülkedeki kültür sektörünün boyutlarını ortaya koyan kapsamlı bir kalkınma hareketi çerçevesinde başlatılan bu program lisans, yüksek lisans ve doktora programlarını da içine alıyor.

Suudi Arabistan geçtiğimiz ay, iç turizm adına önemli bir sıçrama ve büyük bir değişim başlatarak, çok sayıda yerli, Arap ve uluslararası sanatçının katıldığı birçok kültürel ve müzikal etkinliğe ev sahipliği yaptı. Aynı zamanda 100’den fazla dünyaca ünlü ve yerli sanatçının katıldığı MDL Beast Festivali, Ortadoğu’daki en büyük elektronik müzik festivali olarak tarihe geçti. Suudi Arabistan kültür programlarının takipçileri, MDL Beast Festivali’nin, Krallığın bir süredir yaşadığı kültürel değişim dalgasının bir uzantısı olduğunu vurguladı. Bunun yanında söz konusu festival, Genel Eğlence Otoritesi tarafından denetlenen eğlence sezonunun başarısının zirve noktası olarak kabul edildi.

Bakanlar Kurulu tarafından dün açıklanan bu karar ile Suudi Arabistan’ın yeni bir döneme girmesinin, kültürel hareketin her alanda gelişmesine ve yenilenmesine katkıda bulunulmasının ve 2030 Vizyonu’na göre kültürü bir hayat tarzı olarak benimsemiş, alanında uzman Suudi sanatçıların ortaya çıkarılması amaçlanıyor.

Şarkul Avsat