Arabada ‘unutulan’ çocuklar için alarm sistemi geliştirildi

Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) yaşayan endüstri mühendisliği öğrencisi beş arkadaş, arabada unutulup hayatını kaybeden çocuklar için bir alarm sistemi geliştirdi.

19 yaşındaki Khulood Alarafati, Amerika Birleşik Devletleri’nde bir çocuğun saatlerce arabada unutulması nedeniyle hayatını kaybettiğini öğrendikten sonra kendisini bu sorunu çözmeye adadı.

Endüstri mühendisliği öğrencisi dört arkadaşı ile birlikte, araçlarda gözetimsiz bırakılan çocukları tespit etmek ve daha fazla trajediyi önlemek için bir sistem geliştirdiler.

21 yaşındaki Marwa Alkarbi, 20 yaşındaki Sara Al Mansuri, 21 yaşındaki Noora Alseiari ve 20 yaşında Lamiaa Al Jabri’nin de içinde bulunduğu beş kişilik takım ağırlık sensörü ve alarmı kullanarak arabalarda bırakılan çocukları ebeveynlere hatırlatmak için uyarı gönderen üç özellikli bir sistem geliştirdi.

5 ÖĞRENCİDEN ALARM SİSTEMİ

Alarafati, Abu Dabi’de düzenlenen Middle East Youth Expo 2020 (MEYE) sırasında geliştirdikleri sistemi anlattı.

Alarafati, “Çocuklar, gereksiz yere hayatlarını kaybetmemeli. Gelecekte bunun gibi şeylerin gerçekleşmemesini sağlayan bir güvenlik sistemi geliştirme amacıyla yola çıktık. İnsanlar, bir çocuğu arabada unutmanın umursamazlık olduğunu düşünüyor ve biz de bununla aynı fikirdeyiz. Ancak günümüzün hızlı yaşam tarzı nedeniyle insanlar kendilerini telefona veya diğer yolcularla konuşmaya çok kaptırabiliyorlar ve arka koltukta uyuyan bir çocuk unutulabiliyor” dedi.

Geçtiğimiz yıl Haziran ayında, BAE’de görev yapan doktorlar, bir öğrencinin okul servisinde unutulmasının ve öğrencinin aşırı sıcağa maruz kalmasının ardından çocukları arabalarda yalnız bırakmanın tehlikeleri konusunda uyarıda bulundu.

Bu yeni alarm sistemi, koltuk sensörleri motor kapatıldığında bir araçta ek ağırlık tespit ettiği andan ses ve ışık alarmlarını kullanmaya başlıyor.

Beş kişilik ekip, sensör etkinken arabanın kapısının kapanmasını engellemek için kendi özel kodlamasını da programladı.

Abu Dabi’deki Yüksek Teknoloji Yüksek Okulları’nda öğrenci olan beş kişilik ekip, 2019’un sonlarında sistemlerinin son halinin bir prototipini oluşturdu.

Ekip şimdi de projelerini, HCT Dubai kampüsünde bulunan InnCuVation Space adlı fon programından ek fon alarak büyütmeyi hedefliyorlar.

YAPILAN FUARA 10 BİNDEN FAZLA ÖĞRENCİ KATILDI

Dubai Hâkimi Şeyh Muhammed bin Raşid Al Mektum 2019 yılında, HCT’yi ekonomik bölge olarak onayladı ve inovasyon merkezine beş yıl boyunca ilk 100 milyon dirhem (27 milyon dolar) yatırım sağladı.

İnovasyon merkezi, beş belirli alana ayrıldı; medya ve tasarım, imalat ve yapım alanı, programlama ve robotik, iş ve girişimcilik ve genel amaçlı bilgi işlem. Fon, mezun olmak üzere olan öğrencilerin geliştirdiği girişimcileri desteklemek için kullanılıyor. InnCuVation Space fonundan şimdiye kadar 25 öğrenci yararlandı.

HCT’de etkinlik ve yayın yönetici asistanı olan Rana Khan “Merkez ilk senesinde farklı projelerden yaklaşık bin başvuru aldı ve takımın bu projeler içinden en iyileri seçmesi gerekiyordu. Abu Dabi kampüsünden gelen kız öğrenci ekibi tarafından geliştirilen çocuk denetim sistemi incelenmek üzere sunulacak. Ekibin projelerini geliştirebilmeleri, daha büyük bir prototip oluşturabilmesi ve projeyi kullanışlı hale getirebilmesi için programa kabul edileceğini ümit ediyoruz” şeklinde konuştu.

Önlenebilir çocuk ölümlerine bir son vermek isteyen Alarafati, ekibin sistemle bağlantılı bir mobil uygulama geliştirmek istediğini de sözlerine ekledi.

Alarafati, “Sistem, otomobilin içindeki sıcaklığı ölçer ve iç mekân çok ısındığında veya soğuduğunda ebeveynleri uyarır. Araçtaki bir çocuğun ebeveynini de mesajla bildiren başka bir uyarı sistemi geliştirmeye çalışıyoruz ” diye konuştu.

BAE’nin dört bir yanından binlerce öğrenci Pazartesi günü MEYE 2020’nin açılış gününe katıldı.

Bölgedeki ilk “Olumlu gençlik katılımı etkinliği” olarak nitelendirilen fuarın kurucularından Chris Fountain, BAE’deki 400 okul, kolej ve üniversiteden 10 binden fazla öğrencinin üç günlük etkinliğe katılmasının beklediklerini ifade etti.

The National