Cezayir’in ev sahipliğinde gerçekleşecek Arap Birliği Zirvesi hazırlıkları başladı

Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt, dün, 31. Arap Birliği Zirvesi’ne ev sahipliği yapacak Cezayir’in bu konudaki çalışmalarını ele almak üzere ülkeyi ziyaret etmesi için resmi bir davet aldı.

Arap Birliği Genel Sekreter Yardımcısı Hüsam Zeki, dün Cezayir’in Kahire Büyükelçisi’nden, Cezayir Dışişleri Bakanı Sabri Bukadum’un hali hazırda Arap dünyasının karşı karşıya kaldığı büyük zorlukların ışığında yaklaşan Arap Birliği Zirvesine hazırlık teklifinde bulunduğu bir mesaj aldı.

Hüsam Zeki konuyla ilgili açıklamasında, Ahmed Ebu Gayt’ın mümkün olan en kısa sürede Cezayir’i ziyaret edeceğini söyledi.

Basında yer alan haberlere göre, Cezayir’in önümüzdeki Mart ayının sonunda düzenlenmesi planlanan 31. Arap Birliği Zirvesine ev sahipliği yapacağı aktarıldı. Genel Sekreter daha önce yaptığı açıklamada, zirvenin planlandığı gibi yapılacağını bildirmişti.

Bu bağlamda, Kahire’de bulunan Arap Birliği Genel Merkezi’nde bugün, Arap ülkelerinin ekonomi ve ticaret bakanlarının katılımıyla,  Arap Ekonomik ve Sosyal Konseyi Bakanlar Toplantısı’nın 105. oturumu gerçekleşecek.

Konsey, ortak Arap ekonomik ve sosyal eyleminin yanı sıra, yaklaşan Arap Birliği Zirvesi’nin ekonomik ve sosyal dosyalarının hazırlanmasını masaya yatırmayı planlıyor.

Konsey için hazırlık toplantıları, Sosyal Komite toplantısı ile başlayıp, ardından iki gün boyunca ekonomik komite şeklinde devam ediyor. Her iki komitede sonuçlarını bakanlarının onayıyla üst düzey yetkililere sunar.

Arap Birliği Genel Sekreter Yardımcısı ve Sosyal İşler Bölüm Başkanı Dr. Haifa Abu Ghazaleh, Arap Ekonomik ve Sosyal Konseyi Bakanlar Toplantısı’nın 105. oturumunun gündeminde önemli konular olduğunu söyledi. Abu Ghazaleh, bu konular arasında 2016 yılında Ekvator Ginesi’nin başkenti Malabo’da gerçekleşen Arap-Afrika Ortak Zirvesi’nin 4. oturumunun kararlarının uygulanması ve 5. ekonomik zirveye hazırlanmak olduğunu belirtti. Ghazaleh ayrıca, Büyük Arap Serbest Ticaret Bölgesi (GAFTA) ve Arap Gümrük Birliği’nin 16 Mart’ta Riyad’da yapılması planlanan toplantısına da dikkati çekti.

Şarkul Avsat