Suudi Arabistan’da helal şarap keyfi!

Yasal bir bar görünümü ve hissi var, ancak tatlar oldukça farklı. Şarap ve bira bardaklarını, içindeki buz gibi içeceklerle Suudi Arabistan’da helal bar bir düşünün.

Suudi Arabistan’ın Cidde şehri, özellikle muadili Riyad ile karşılaştırıldığında, her zaman daha rahat bir şehir olarak biliniyordu. Ancak bu şehirde alkollü yasal barların var olduğu anlamına gelmiyor. Gerçekten Suudi Kralllığı’nda gece moduna geçmeye çalışan ‘helal bar’ var mı ya da var mıydı? Instagram’da yapılan bir kaç yoruma göre bir yer vardı ama yetkililer tarafından kapatıldı. StepFeed, Twilight Bar’ı bulmaya çalıştı, ancak bulamadı. Yerin kaderi bilinmiyor, ama yine de dikkat çekmeye değer.

Twilight Bar & Lounge, şehre müzik, helal içecekler ve fıçı bira getirerek Cidde’deki gece hayatını değiştirmeye çalışan bir yerdi. Facebook’ta burası ile ilgili bir yorumda ‘İçme kültürünü değiştiriyor’ diye yazıyordu.

Twilight Bar & Lounge ile alakalı ilk haberler, WhatsApp’ta, Cidde’deki Prens Sultan Caddesi’ndeki bir bardan alkol satılmaya başladığı haberiyle yayılmaya başladı. Açıkçası bunun doğru olamayacağını biliyordum, bu yüzden biraz araştırma yaptım ve yerin geçen haftaya kadar var olduğunu ama alkolsüz içki satılan bir yer olduğunu keşfettim.

Süslü cam şişede bir şarap, şampanya ve hatta fıçı bira makinesi ile zenginleştirilmiş bir bar: Ancak görünüşe aldanmayın, gördüğünüz içeceklerin hepsi helal.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

TWILIGHT’s Draft Beer Tower برجر بيرة توايلايت

TWILIGHT Bar and Lounge (@twilight.bar)’in paylaştığı bir gönderi ()

Twilight Bar’ın Instagram sayfasında yayınlanan videolardan birinde, barın sahibi Bacardi tarafından üretilen tamamen doğal bir içecek olan bir şişe Martini’yi açıyor. İçecek Martini’nin köpüklü şarap portföyünün bir parçası ve görünüşe göre İtalya’nın Piedmont bölgesinin üretimi olan Spumante köpüklü beyaz şarabı gibi bir tadı var.

HELAL SERTİFİKASINA SAHİP İLK ŞARAP

Twilight Bar’da en iyi markalarla ‘hem de helal olarak’ hizmet verildiğini söylersek yanlış olmaz.  Peki bu, muhafazakar Suudilerden onay almaya yeterli miydi? Barda farklı türlerde helal şaraplar servis ediliyordu. Kendisini dünyanın en iyi alkolsüz şarabı olarak tanımlayan Lussory şişeleri, barın içinde çekilen fotoğraflarda sıralı olarak görülebiliyordu. Öte yandan, gerçekten de Lussory şarabı, web sitesinde belirtildiği gibi helal sertifikaya sahip. Markanın web sitesindeki açıklamada ‘’Yüzde 0 alkol içeriğine sahip, yüzde 100 saf ve helal sertifikasına sahip ilk şarabı duyurmaktan ve sunmaktan gurur duyuyoruz’’ yazıyor.

Lussory markası, dünyanın çeşitli ülkelerinde faaliyet göstermekte ve ürünlerini mağazalarda ve perakende zincirlerinde sunmakta. Suudi Arabistan da markanın web sitesinde ‘faaliyet gösterdiğimiz ülkeler’ sekmesi altında listelenen ülkeler arasında yer alıyor. Diğer Arap ülkeleri arasında Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Fas ve Tunus yer alıyor. Bu arada Lussory’nin altın köpüklü şarabı, 2014 yılında ilk kez Dubai’de satışa sunuldu ve  uluslararası medyanın dikkatini çekti. Bir de alkolsüz şarap üzüm suyu gibi değil, bilginize.

Alkolsüz veya dealkolize tanımlamaları, hacmen yüzde 0 alkol içeren içecekleri ifade etmek için dönüşümlü olarak kullanılır. Şarap fermente üzümlerden geldiğine göre, alkolsüz şarap üzüm suyu anlamına mı gelir? Hayır, bu kadar basit değil.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

جميع منتجاتنا حلال و بدون كحول. والمذاق رائع 🥰 All our products are Halal. Tastes great 🥰

TWILIGHT Bar and Lounge (@twilight.bar)’in paylaştığı bir gönderi ()

Alkolsüz şarap yaratma süreci, çoğu durumda normal şaraba benzemektedir. Üzümler alkolsüz şarap sürecinde genellikle sadece işlemin son aşamalarında fermantasyona  tabi tutulur. Şarap üreticilerinin alkolü çıkarmasının iki yolu vardır: damıtma (alkolü buhar yoluyla çıkarma) ve filtrasyon (konsantre hale gelene kadar ters ozmoz).

Bazı işletmeler şarapsız içki ve bira üretmeyi tercih ediyorlar. Martini buna bir örnektir; alkolsüz içecek, alkolik fermantasyonu önlemek için birkaç koruyucu ilave edilerek yapılır.

Son yıllarda, Suudi Arabistan her alanda farklı şekillerde büyük bir dönüşüm geçiriyor, ancak alkolün yasallığı bunlardan biri değil.

 

Twilight Bar, insanların barların sadece alkol sunumu yapan yerler olarak bilinmemesi gerektiğini söylüyor. Nitekim alkolsüz bir gece de eğlenceli olabilir. Ancak bakalım Twilight bar, Suudi Krallığı’nda yeniden açılacak mı, açılmayacak mı? Bunu zaman gösterecek.

Step Feed / Leyal Khalife