Suudi Arabistan’daki tarihi el-Kou Cami’nin hikayesi

Suudi Arabistan’ın batısındaki Taif kentinde bulunan tarihi Ebu Zübeydeh dağının hemen altındaki el-Kavah Camisi, bol meyve bahçesi arasındaki kayalardan inşa edilmiş tarihi bir cami olarak biliniyor. El-Kou Camii, tarihi yüzlerce yıl öncesine dayanan en eski camilerden biri.

Turizm ve Miras Uzmanı Velid el-Ubeydi,  “Cami bu şekilde isimlendirilmiş çünkü Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in Taif’e girdikten sonra bu yerde durduğu ya da buraya yaslandığı söylenir” dedi.

Ubeydi sözlerinin devamında, “Cami, süslemeden yoksun bir kare şeklinde inşa edilmiş. 8 metre uzunluğunda, 7 metre genişliğinde ve 3 metre yüksekliğinde. Ayrıca 7 metre uzunluğunda ve 4 metre genişliğinde açık bir kare şeklinde caminin yanında küçük bir mihrap var. Duvarları iki dikdörtgen pencere şeklinde. Caminin tavanı 80 cm uzunluğunda ve 3 metre yüksekliğinde, caminin tavanından yüksekliği bir metre olan küçük bir duvarla çevrelenmiş ve camiye giriş doğu tarafında yer almakta, son zamanlarda beyaza boyanmıştır” açıklamasında bulundu.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Al Arabiya