Afrika Birliği Zirvesi Addis Ababa’da başladı

Afrika Birliği (AfB) 33. Liderler Zirvesi ‘Silahları susturmak: Afrika’nın gelişimi için koşullar yaratmak’ başlığı altında Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’da başladı.

Zirvenin ana gündeminde, Libya’daki çatışmanın sona ermesine ilişkin görüşlerin yer alması bekleniyor.

Güney Afrika Devlet Başkanı Cyril Ramaphosa, zirve açılışında AfB dönem başkanlığı görevini Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi’den devraldı.

AfB Komisyonu Başkanı Musa Faki, zirvede yaptığı konuşmada, Libya’da siyasi çözümün gerekliliğini vurguladı.

ABD’ye Sudan’ı terör listesinden çıkarma çağrısında bulunan Faki, Afrika ülkelerinin ortaklarının yardımıyla sorunlarını çözebileceklerini söyledi.

Afrika kıtasının özgürlüğe olan ihtiyacını vurgulayan Faki, Afrika kıtasındaki gerilimlerin üye devletleri de etkilediğine dikkat çekti.

Faki, ABD’nin Barış Planı’yla ilgili olarak, söz konusu planın Filistin-İsrail çatışmasının çözülmesine katkıda bulunmayacağına ilişkin endişesini dile getirdi.

Musa Faki, Çin’de ortaya çıkarak iki ay içinde 800’den fazla can alan yeni tip koronavirüs konusunda Afrika kıtasının Çin ile dayanışma içerisinde olduğunu söyledi.

Mısır Cumhurbaşkanı Sisi ise yaptığı konuşmada, ülkesinin, terörizmle mücadele için ortak bir Afrika gücü oluşturulmasının ele alınacağı Afrika zirvesine ev sahipliği yapmaya hazır olduğunu ifade ederek, bu zirvenin başarısı için gerekli tüm düzenlemeleri yapmaya çağırdı.

Mısır’ın AfB dönem başkanlığı döneminde üye devletlerin işbirliğine övgüde bulunan Sisi, “Mısır, Afrika eylemlerini güçlendirmenin ana destekçisi olmaya devam edecek. Afrika için ulaşmak istediğimiz yol hala uzun. Çok çalışarak bu yolda ilerlemeliyiz. Afrika kıtası için daha iyi bir gelecek elde edeceğimize eminiz” dedi.

Sisi, Afrika’nın karşılaştığı en önemli zorluğun devam eden çatışmalar ile artan terör ve radikalizm tehlikesi olduğunu da sözlerine ekledi.

Şarkul Avsat