Suudi Arabistan Newcastle United’ı satın alacak

İngiltere Premier Ligi’ndeki Newcastle United’ı satın almak isteyen Suudi Arabistan’a Kim Kardashian West’in arkadaşı girişimci Carla DiBello danışmanlık yapıyor.

Reality Show yıldızının yakın arkadaşı olan girişimci Carla DiBello, Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu’na İngiltere Premier Ligi’ndeki Newcastle United’ı satın alma sürecinde tavsiyelerde bulunabileceğini ve konuyla ilgili bilgi sahibi olduğunu söyledi.

Carla DiBello, İngiliz finans uzmanı Amanda Staveley ile birlikte anlaşma üzerinde çalıştığını belirterek, bilgi gizli olduğu için daha fazla detay veremeyeceğini söyledi. Adının belirtilmesini istemeyen bir yetkili, Di Bello’nun Newcastle United’ı satın alımı gerçekleşirse sürekli bir danışmanlık rolü de üstlenebileceğini belirtiyor.

Kamu Yatırım Fonu tarafından desteklenen konsorsiyum, Newcastle United’ı İngiliz milyarder Mike Ashley’den yaklaşık 340 milyon sterlin (440 milyon dolar) karşılığında satın almak için görüşmelerde bulunduğunu bildirdi. Ashley son yıllarda takımı satmak için uğraş veriyor ve Suudi Arabistan’dan gelen teklifi kabul edip etmeyeceği henüz belli değil.

PETROLE BAĞIMLILIKTAN UZAKLAŞMA 

Yasir Al-Rumayyan liderliğindeki Kamu Yatırım Fonu, Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın Suudi Arabistan ekonomisini petrole bağımlı olmaktan uzaklaştırma çabalarının önemli bir parçası. Kamu Yatırım Fonu yaklaşık 320 milyar dolarlık varlığı yönetiyor.

Carla DiBello

Kamu Yatırım yetkilileri konu hakkındaki yorum taleplerine yanıt vermiyor. DiBello, e-posta ve yorum talebi içeren Instagram mesajını yanıtlamadı.

DiBello, Ortadoğu ve Kuzey Amerika arasında bağlantı kurma konusunda uzmanlaşmış CDB Advisory adlı bir butik danışmanlık firması kurdu. Şirketin web sitesine göre, CDB Advisory; herhangi bir özel işlem adı olmayan 250 milyon dolardan fazla değere sahip pek çok şirket anlaşması işlemlerini yürüttü.

Di Bello ayrıca, Harper’s Bazaar Arabia için bir stil sayfası hazırlıyor ve film yapımcılarının Ortadoğu projelerine yardımcı oluyor. Di Bello yıllardır Kardashian ile yakın arkadaş ve 2014 yılında da Kardashian ile rapçi Kanye West’in düğününe katıldı.

Aljazeera