Riyad 2020 Arap Kadınları Başkenti olarak belirlendi

Arap Kadınlar Komisyonu, Riyad’ı “ kadınlar, yurt ve tutkudur” sloganı ile 2020 Arap Kadınları Başkenti olarak belirledi.

Bu karar, Riyad’da düzenlenen Arap Birliği’nin çatısı altındaki Arap Kadınlar Komisyonu’nun 39. oturumunda alındı.

Aile İşleri Konseyi Genel Sekreteri Dr. Hala bint Mazyad Al-Tuwaijri, Riyad’ın Arap kadınlarının başkenti olarak seçilmesinin Suudi Arabistan’ın her alanda gösterdiği gelişimin ve kadınları güçlendirmek için gösterdiği çabanın sürdürülüyor oluşundan kaynaklandığını söyledi.

Bir yıl boyunca Suudi Arabistan başkanlığında toplanacak olan Arap Kadınlar Komisyonu, aralarında bu sene ve önceki senelerde genel sekreterliğin düzenlediği etkinliklerin raporları, 2030 yılına kadar sürdürülebilir kalkınma, Arap ülkelerinde kadınların güçlendirilmesi gibi konuların yanı sıra kadınların güçlendirilmesine ve bunun sosyal kalkınma üzerindeki etkisini inceleyen Bakanlar Konferansı önerileri de ele alındı.

Toplantıda ayrıca, uluslararası kuruluşlarla işbirliği yapma alanları ve komisyona üye devletler tarafından sunulan konular gözden geçirildi.

Komisyon, Pazar günü faaliyetlerine BM Kadının Statüsü Üzerine Komisyonu (CSW) 64. oturumu için bölgesel bir hazırlık toplantısı ile başladı.

Arab News