Suudi Arabistan’da geliştirilen rüzgar enerjisi projesine ödül

Suudi Arabistan Enerji Bakanlığı’na bağlı Yenilenebilir Enerji Projeleri Geliştirme Ofisi tarafından geliştirilen projelerden biri olan rüzgar enerjisinden elektrik üreten Dumet-ül Cendel Projesi, 2019 Orta Doğu ve Afrika’da Yenilenebilir Enerji Sektörü için Yılın Anlaşması ödülünü kazandı.

400 megawatt’lık bir hedef üretim kapasitesine sahip olan projenin finansal kapanışı sırasında kilowatt saat başına 0,0199 dolar elektrik üretiminin en düşük sabit maliyetini kaydederken, üretim maliyetindeki küresel referans standartlarını aştığı anlamına geliyor.

Verilen ödül, yıllık Uluslararası Proje Finansmanı Ödüllerinden (PFI Ödülleri) biri. Ödülü, Enerji Bakanlığı Yenilenebilir Enerji Geliştirme Dairesi Başkanı Mühendis Faysal bin Abdullah Yamani’nin aldığı tören Londra’da düzenlendi ve dünyanın dört bir yanından proje finans liderleri katıldı.

Dumet-ül Cendel projesinin geliştirilmesi, Ulusal Yenilenebilir Enerji Programı çerçevesinde rüzgar enerjisinden elektrik üretmek için Krallık’ta başlatılan ilk proje ve aynı zamanda bölgede türünün en büyük projesi olarak biliniyor.

Öte yandan, aynı ödül daha önce Yenilenebilir Enerji Projeleri Geliştirme Ofisi tarafından 300 MW hedeflenen üretim kapasitesi ile 2017 yılında kabul edilen Sakaka Solar PV Projesi için verildi.

Ulusal yenilenebilir enerji programı, yenilenebilir enerjinin Krallık’ta elektrik üretiminde kullanılan enerji karışımına katkısında önemli bir artış sağlamayı amaçlıyor. Sakaka Solar PV Projesi ve Dumet-ül Cendel Rüzgar Enerjisi Projesi, program projelerinin ilk aşaması olarak kabul ediliyor.

2019’un sonunda, Yenilenebilir Enerji Projeleri Geliştirme Ofisi, projelerin ikinci aşamasında, 1.47 GW hedeflenen üretim kapasitesine sahip altı yeni proje için ihale açtı.

Al Arabiya