Tarihi hikayeler ve dağlarla çevrili Suudi köyü

Suudi Arabistan’ın güneybatısında yer alan ve Tahnan, Dafif, Umm ed-Dafin ve Dukam dağlarıyla çevrili el-Cava köyü, tarihi, kültürel mirası ve çarpıcı doğası ile dikkat çekiyor.

Arkeoloji ve Tarih uzmanı Abdulilah el-Faris, “El-Cava köyü, el-Ardah Valiliği’nin güneybatısında yer alan, üç tarafı dağlarla çevrili ve vadiler ve ağaçlarla dolu küçük bir tarihi köy” ifadelerini kullandı.

BİRÇOK MEYVE VE SEBZE YETİŞİYOR

Sözlerinin devamında, “Köy hala tarihini, kültürel mirasını ve muhteşem doğal güzelliğini koruyor. Buranın ihtişamını izlemek isteyen ziyaretçiler dağların kenarından ünlü vadilerini ve bölgeyi kaplayan beyaz bulutların oluşturduğu muhteşem manzarayı seyrediyor” şeklinde konuştu.

Köy, ihtişamını koruyan eski tarihi binaları ve doğal güzelliği ile Suudi Arabistan’ın içinden ve dışından fotoğraf meraklılarının yanı sıra, birçok tarih, doğa ve turizm severleri cezbediyor.

Öte yandan, köy sakinleri tarımla ilgileniyor ve ürettikleri mahsullerle tarımsal yönü olan komşu köyler arasında öne çıkıyor.

Faris, köydeki en ünlü tarım ürünlerinin mantar, sarı tohum çiçeği, kırmızı biber, darı, susam, bamya, patlıcan, domates gibi birçok sebze ürününün yanı sıra mango, kehribar ve muz gibi meyvenin de yetiştiğini belirtti.

Al Arabiya