Yemen’e gönderilen 15 bin BAE askeri onurlandırıldı

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Silahlı Kuvvetleri’nin Yemen’den gelen aralarında kadınların da olduğu 15 bin asker için Abu Dabi’de bir resmi tören düzenlendi. ‘Sadık şahinler’ olarak nitelendirilen binlerce asker, ülke liderlerinin katıldığı bir etkinlik organizasyonunda onurlandırıldı.

BAE Liderleri; Arap Koalisyonu’nun beş yıldır Yemen’deki uluslararası kabul görmüş hükümeti geri kazandırma çalışmalarına katılan BAE Silahlı Kuvvetleri’nin başarılarını ayrıntılarıyla anlatan bir sunum için Zayed Askeri Şehri’ndeki bir uçak hangarında toplandı.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Birleşik Arap Emirlikleri Başbakanı ve Dubai Emiri Muhammed bin Raşid Al Mektum, tören sonrası resmi Twitter hesabında ‘’Sadık şahinler, büyük fedakarlıklarda bulundunuz ve göğsümüzü kabarttınız. Sizinle, ailenizle, yaptıklarınızla, ülkenizden uzakta geçirdiğiniz her dakika için gurur duyuyoruz. Allah sizi vatanımız uğruna korudu ve Allah vatanımızı sizinle korudu’’ diye yazdı.

Abu Dabi Veliaht Prensi ve BAE Silahlı Kuvvetler Yüksek Komutan Yardımcısı Şeyh Muhammed bin Zayid Al Nehyan, BAE’nin daha iyi bir yaşam ve daha iyi bir yarın için umut ilerlemesini destekleyerek barış ve istikrar için bir köprü olarak kalacağını söyledi.

15 BİN ASKER GÖREVLENDİRİLDİ

Törende, Silahlı Kuvvetler Genel Kurmay Başkan Yardımcısı Korgeneral Issa Al Mazrouei, koalisyona katılmak için Yemen’e 15 bin BAE askerinin gönderildiğini, yarım milyon uçuş saati olan 130 binden fazla hava operasyonu gerçekleştirildiğini, ayrıca 3 bin denizciyi taşıyan 50 gemi; BAE ve Yemen arasında yardım ve askeri teçhizat taşımasını içeren binden fazla deniz misyonunu tamamladığını açıkladı.

Korgeneral Issa Al Mazrouei, ‘’Bunu tarihe geçmesi için söylüyorum. BAE Silahlı Kuvvetleri; bir toprakta üç düşmanla savaştı: İsyancı Husiler, Müslüman Kardeşler, IŞİD ve El Kaide.’’ açıklamasını yaparak, BAE’nin; Yemenlileri Husi isyanından korumanın haricinde, koalisyonun bir parçası olarak da 200 bin Yemenli askerin yetiştirilmesine yardımcı olduğunu söyledi.

BAE ayrıca Yemen’de 17 milyon kişiye doğrudan fayda sağlayan insani girişimler de kurulmasını sağladı.

Korgeneral Issa Al Mazrouei, ‘’Tüm çalışmalarımız etkileyici ve başarılı şekilde sonuçlandı ve Yemen’in yüzde 85 ila 90’ının isyancı güçlerden kurtulduğunu gösterdi. BAE Silahlı Kuvvetleri, bu görev sırasında ağır bir maliyetle birçok ders aldı. Yemen’i İslami ve bir Arap ülkesi olarak korumak için çok fedakârlıklarda bulunduk’’ açıklamasını yaptı.

Korgeneral Issa Al Mazrouei, son beş yıldır hizmette ölen 108 BAE askerini minnetle andıklarını bildirdi.

ŞEHİT ANNELERİ “ASLANLARIN ANNELERİ” OLARAK ONURLANDIRILDI

BAE Birleşik Devletleri Silahlı Kuvvetleri’nden bir doktor olan Yarbay Ayesha Al Dhaheri, Restoring Hope Operasyonu sırasında hayatını kaybeden askerleri gurur ve şükranla andıklarını dile getirdi. Doktor Al Dhaheri, sözleriyle bu askerlerin annelerini onurlandırarak ve onları ‘aslanların anneleri’ olarak nitelendirdi.

Konuşmalar tamamlandığında, hangar kapıları açıldı ve binlerce kadın ve erkek asker tören alanında görüldü.

BAE hükümdarlarını selamlayan Silahlı Kuvvetler, ülkenin milli marşını söyledi. Silahlı Kuvvetler bünyesinde Yemen’de görev yapan BAE Kızılayı çalışanları da yer alıyordu.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Birliklerin geri dönüşü; barış sürecine odaklanmak üzere Temmuz ayında açıklanan uzun vadeli stratejik yeniden dağıtımın bir parçası.

BAE, Husi isyanının Yemen’in başkenti Sanaa’yı ele geçirmesi ve Cumhurbaşkanı Abdrabu Mansur Hadi’nin meşru hükümetini devirmesinin ardından 2015 yılında Yemen’deki Arap Koalisyonuna katıldı.

Dokuz ülkeden oluşan koalisyon, El Kaide’yi davet eden ve isyancıları bölgede silahlandıran isyancı gruba karşı savaşmak için Yemen Hükümeti adına müdahalede bulunmuştu. Koalisyon ayrıca, Yemen ordusunu yeniden dağıtıma hazırlanması ve güvenlik boşluğunu önlemek için eğitti. Beş yıl boyunca Arap Koalisyonu, Yemen’de isyanı durdurmak için çalıştı ve ülkeyi çevreleyen deniz geçitlerini saldırılara karşı korudu.

İnsani düzeyde BAE, Nisan 2015 ile Haziran 2019 arasında Yemen’e 5,59 milyar dolar (20,53 milyar dirhem) yardım sağladı ve ülkenin her bölgesindeki 17,2 milyon Yemenliye yardımda bulundu.

BAE hükümeti koalisyona ve bölgedeki çabalarına bağlı kalacağını,  BM’e ve Yemen’deki diğer diplomatik çabalara da sürekli destek göstereceğini bildirmekte.

The National