457 ton ağırlığındaki dev gaz türbini 2 günde taşındı

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Uluslararası Alüminyum Şirketi (EGA), BAE’nin en büyük “H Sınıfı” dev gaz türbininin, Cebel Ali Limanı’ndan şirketin merkezine, titiz bir çalışma ile bir gecede transferinin tamamlandığını duyurdu.

457 ton ağırlığında ve 13,5 metre uzunluğundaki Siemens gazla çalışan “H Sınıfı” türbini, dev boyutlu bir kamyon kullanılarak Cebel Ali Limanı’ndan altı kilometrelik bir yolculukla taşındı. EGA’nın enerji verimliliğini artırmayı amaçlamayan türbin, bir milyar dirhem maliyetle modern enerji santralinde belirlenen yerine yerleştirildi.

ENERJİ SEKTÖRÜNE BÜYÜK KATKI SUNACAK

Tüm süreç iki gün boyunca dört saatten fazla sürdü. Mubadala ve Dubal Holding, Cebel Ali’de BAE Uluslararası Alüminyum Şirketi için yeni bir enerji üretim tesisi geliştirmek ve işletmek üzere ortak bir şirket kurmayı planlıyor. Şirket, alüminyum gaz türbini “H Class” ı, verimli enerji üretmek için kullanan ilk elektrik santrali olacak.

BAE Uluslararası Alüminyum Şirketi CEO’su Abdel Nasser bin Kalban, “Modern hayatımızı entegre etmede kullandığımız alüminyum üretiminin ötesinde bir rolümüz olduğuna inanıyoruz ve bu, alüminyumun sadece şirketimiz için değil, ülkemiz için sürdürülebilir kalkınmayı destekleyecek şekilde üretimini içeriyor. Genel olarak … H Sınıfı gaz türbininin kullanılması, şirketin enerji verimliliğini daha da artırmasına, doğal kaynakları korumasına ve alüminyum üretimiyle ilişkili maliyetleri ve çevresel emisyonları azaltmasına yardımcı olacağından bu hedefe ulaşmamızı sağlayacaktır. Bu adım, yeni santral projesinde önemli bir başarı, bu süreci verimli ve tüm güvenlik standartlarına uygun olarak tamamlamaktan mutluluk duyuyoruz” dedi.

Siemens Orta Doğu ve BAE CEO’su Dietmar Seersdorfer, “Siemens gaz sınıfı “H Class” dünyanın en güçlü ve en verimli gaz türbinlerinden biri olduğu için BAE Alüminyum Şirketi’nin BAE’deki yeni enerji santralinin en verimlisi olmasına yardımcı olacak. Ayrıca emisyonların azaltılmasına ve genel olarak alüminyum endüstrisinin desteklenmesine de katkıda bulunacak. Bu türbin, üç şirket ile ortaklığımızın başlangıcı. Verimliliği sağlamak için “BAE Alüminyum Şirketi”, “Mubadala” ve “Dubal Holding” ekibiyle daha fazla işbirliği yapmayı dört gözle bekliyoruz” şeklinde konuştu.

BAE Uluslararası Alüminyum Şirketi’nin yeni santrali, 600 megawatt’tan fazla elektrik enerjisi üretecek. Şirket, sözleşmenin yapıldığı tarihten itibaren 25 yıllık bir süre için santralin üreteceği enerjiyi satın alacak.

Yeni santralin JCebel Ali’deki enerji üretiminden kaynaklanan sera gazı emisyonlarını yaklaşık yüzde 10’a kadar azaltması bekleniyor ve şirketin Cebel Ali’deki azot oksit emisyonlarının yüzde 58 oranında azalması bekleniyor.

Siemens gaz türbini “H Sınıfı”, Berlin’de üretildi ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne deniz yoluyla gönderildi.

Proje tamamlandığında, Cebel Ali’deki BAE Alüminyum Şirketi’nin daha eski, daha küçük ve daha az verimli türbinlerinin beş yedek birimi yalnızca acil durumlarda kullanılmak üzere donatılacak.

Şirket, alüminyum ergitme ve diğer endüstriyel işlemlerde elektriğe ihtiyaç duyuyor. Şirket, şu anda 5,450 MW’lık birleşik üretim kapasitesiyle Cebel Ali ve et-Tavilah’daki tesislerinde dahili kullanım için elektrik üretim santralleri işletiyor ve bu da onu Abu Dabi Su ve Elektrik Kurumu ve Dubai Elektrik ve Su Kurumu’ndan sonra BAE’deki en büyük enerji üreten şirketler arasında olmasını sağlıyor. Şirketin enerji üretim motorları filosu, şimdiden Orta Doğu’daki en fazla enerji tasarruflu filolar arasında sayılıyor.

WAM