Afrika Birliği Zirvesi’nde Libya krizine barışçıl bir siyasi çözüm çağrısı

Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’da düzenlenen ve dün sabah faaliyetlerini tamamlayan 33’üncü Afrika Birliği Zirvesi’nde Libya krizi ile ilgili 2015 yılında imzalanan Suheyrat Anlaşması’na uygun barışçıl bir siyasi çözüm bulunması çağrısı yapıldı.

Çağrı, zirvede alınan ‘Libyalı tarafların 2015 yılında Fas’ın Suheyrat şehrinde imzaladığı anlaşmanın yükümlülükleri çerçevesinde Libya’daki çatışmanın siyasi ve barışçıl bir çözümünü bulmak amacıyla, kalıcı ateşkes ilan edilmesi de dahil olmak üzere çabaları güçlendirme’ kararı sonrası yapıldı.

Bu arada zirve faaliyetlerinin Etiyopya’nın yerel saatiyle Salı günü 04.00 sularında tamamlaması dikkat çekerken zirvenin bitiminden sonrası kapanış oturumu ve basın toplantısı ise iptal edildi. Zirvede alınan kararların dün açıklanması bekleniyordu. Ancak dün akşam itibariyle, bazı sızıntılar dışında zirve başkanlığından herhangi bir bilgi aktarılmadı.

Zirveden çıkan bir başka kararda, Afrika Birliği Zirvesi, Birleşmiş Milletleri Güvenlik Konseyi’ne (BMGK) Libyalılar tarafından imzalanan Suheyrat Anlaşması uyarınca çatışmayı sona erdirme ve kalıcı ateşkes için uygun koşulları yaratma çabalarının bir parçası olarak Libya’ya yönelik silah ambargosunun yürürlüğe girmesi ve etkin bir şekilde uygulanması için tüm sorumluluklarını üstlenme çağırısı yapıldı.

Öte yandan zirvede Fas’ın talebi üzerine Afrika Birliği (AfB) kural ve prosedürleri çerçevesinde ‘Afrika Barış ve Güvenlik Enstitüsü’nün kurulmasını onayladı.

Fas Dışişleri Bakanı Nasır Burita, dün akşam, Addis Ababa’da düzenlediği basın toplantısında, Fas’ın Afrika Birliği Zirvesi’ne kritik konulara ilişkin raporlar hazırlanması amacıyla AfB bünyesinde bir Afrika düşünce kuruluşu ile barış ve güvenlik araştırmaları merkezi kurulmasını önerdiğini açıkladı. Afrikalı güçlü düşünce kuruluşlarının katkısı olmadan AfB Barış ve Güvenlik Konseyi’nin bir takım sorunları ele almasının mantıksız hale geldiğini söyleyen Burita, konseyin çalışma yöntemlerinde görevlerini yerine getirmesini sağlayacak bir takım reformlar yapılması çağrısında bulundu.

Diğer yandan zirvede Güney Sudan’daki 380 binden fazla insanın ölümüyle sonuçlanan çatışmaların da ele alındığı öğrenildi. AfB dönem Başkanı Güney Afrika Devlet Başkanı Cyril Ramaphosa, Güney Sudan Devlet Başkanı Salva Kiir ve isyancıların lideri Riek Machar ile ayrı ayrı görüştüğü bildirildi.

Güney Sudan’daki çatışma Eylül 2018’de imzalanan barış anlaşmasıyla şiddetini kaybetti. Ancak Cuma günü Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiserliği, hükümetin kurulması için son tarihin 22 Şubat olarak belirlendiği ülkede çatışmaların yeniden şiddetlendiğini ve insan hakları ihlalleri yaşandığını bildirdi.

Hükümetlerarası Kalkınma Otoritesi (IGAD) Pazar akşamı, Güney Sudan’da bir ulusal birlik hükümeti kurulmasının ertelenmesinin ‘istenmeyen’ bir durum olduğu vurgulandı. Güney Sudan’daki çatışmanın çözümü için arabuluculuk yapan IGAD yayımladığı bildiride, “Mayıs ve Kasım olmak üzere ulusal birlik hükümetinin kurulması iki kez ertelendi. Bir kez daha ertelenmesi istenmiyor ve barış yolunun bu aşamasında uygulan görülmüyor” ifadeleri yer aldı.

Bildiride ayrıca Pazar günün Pazartesiye bağlayan gece Afrika Birliği Zirvesi oturum aralarında IGAD dönem başkanı UGANDA Cumhurbaşkanı Yoweri Museveni ve Sudan Başbakan Abdullah Hamdok’un katımlıyla Salva Kiir ve Riek Machar arasında bir görüşme yapıldığı kaydedildi.

Şarkul Avsat