Suudi Arabistan’dan Çin’e ‘koronavirüs’ yardımı

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz başkanlığında Riyad’daki Yemame Sarayı’nda Bakanlar Kurulu toplantısı düzenlendi.

Bakanlar Kurulu toplantısında, Kral Selman’ın Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile yaptığı telefon görüşmesinde belirttiği gibi Çin hükümetine ülkede patlak veren yeni tip koronavirüs salgınının üstesinden gelebileceği konusunda duyulan güven vurgulandı.

Toplantıda ayrıca Kral Selman’ın koronavirüs ile mücadele kapsamında Çin’e tıbbi malzeme yardımı sağlama konusundaki talimatı hatırlatıldı.

Bu adımın iki ülke arasındaki güçlü ilişkiler ile Suudi Arabistan’ın Kral Selman Yardım ve İnsani Çalışmalar Merkezi (KSRelief) aracılığıyla dünyanın çeşitli ülkesinde yaşanan krizlere karşı yürüttüğü insani rol çerçevesinde geldiğine dikkat çekildi.

Kral Selman, toplantının başında Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ve Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed Ali’ye gönderdiği mektubun içeriği hakkında bakanlara bilgi verdi.

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Dışişleri Bakanları Konseyinin 47. oturumunun hazırlık çalışmalarını gözden geçirdi.

Enformasyon Bakanı’nın Turki eş-Şebane’nin toplantının ardından yaptığı açıklamaya göre Suudi Arabistan Enerji Bakanlığı tarafından, Avrupa Birliği’nin (AB) yanı sıra 24 ülkenin katılımıyla Riyad’da düzenlenen Temiz Enerji ve İnovasyon Misyonu (CEM11 / MI5) toplantısının sonuçları gözden geçirildi.

Bakanlar Kurulu toplantısında, Suudi Arabistan’ın ev sahipliğinde ‘Kadının güçlendirilmesi- Toplumsal Kalkınma’ başlığı altında yapılan Arap Birliği Kadın Komitesi’nin 39. oturum toplantısı değerlendirildi.

Suudi Arabistan’ın bu konudaki desteğinin, Arap davasına hizmet etme, kadınların statüsünü güçlendirme ve 2030 Vizyonu uyarınca sürdürülebilir kalkınmaya katkıları kapsamında geldiğine dikkat çekildi.

Arap Kadınlar Komitesi tarafından, Riyad’ın ‘2020 Arap Kadınlar Başkenti’ seçilmesinden duyulan memnuniyet de ifade edildi.

Suudi Arabistan, bölgede terör grupları ve milislerin konuşlanması nedeniyle uluslararası topluma yönelik nükleer terörizmle mücadele amaçlı tüm önlemleri artırma ve bu konuya daha fazla ilgi gösterme çağrısını yineledi.

Enformasyon Bakanı Turki eş-Şebane, Bakanlar Kurulu toplantısında Suudi Arabistan’ın uluslararası güvenlik ve istikrarı sağlama konusundaki kararlı tutumuna vurgu yapıldığını söyledi.

Avusturya’nın başkenti Viyana’da Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) tarafından organize edilen Uluslararası Nükleer Güvenlik Konferansı esnasında ifade edildiği gibi Riyad’ın bu alanda alınan uluslararası kararlara verdiği destek yinelendi.

Nükleer güvenliğin, atom enerjisinin barışçıl kullanıma yönelik ulusal projenin ana içeriklerinden biri olabileceği konusundaki isteği dile getirildi.

Toplantıda, Suudi Arabistan’ın Uluslararası Güneş Enerjisi İttifakı’na (ISA) katılması kapsamında çerçeve anlaşmaya dahil olması kararlaştırılarak, bu konuda Kraliyet kararnamesi hazırlandı.

Öte yandan Bakanlar Kurulu toplantısında Bulut Tohumlama Projesi de onaylandı.

Çevre, Su Kaynakları ve Tarım Bakanı tarafından sunulan söz konusu kararın Ekonomik ve Kalkınma İşleri Konseyi tarafından hazırlanan önerinin incelenmesinin ardından onaylandığı bildirildi.

Bakanlar Kurulu toplantısında Suudi Arabistan’ın iç işlerine yönelik bir takım kararlar da verildi.

Şarkul Avsat