Suudi tasarımcı kıyafetleriyle tarihi anlatıyor

Suudi Arabistanlı tasarımcı Muhammed Khoja, giyim markası Hindamme’in yeni koleksiyonunda Al Ula’dan aldığı ilhamla Doğu ve Batı sentezi yaptığını dile getirdi.

Koleksiyon, Nebati uygarlığına ait eski Çöl Krallığı’nın çağdaş bir yorumu. Nebatiler, köken olarak 4. Yüzyılda Kuzeybatı Arabistan’da yaşayan göçebe bir kavimdi.

ŞİMDİYE KADARKİ EN BÜYÜK KOLEKSİYONU

İpek kadife ve altın pileye sahip kıyafetlerden çağdaş ama zamansız Greko-Romen tarzı nakışlı kıyafetlere kadar 23 parça, Hindamme’nin şimdiye kadarki en büyük koleksiyonunu meydana getiriyor.

Muhammed Khoja, ‘’Kıyafetler bence resmi ama aynı zamanda günlük olarak da giyilebilir. Koleksiyonumda resmi ve rahat sokak tarzı bir araya getirdim’’ dedi.

Khoja, koleksiyonunu oluştururken Al Ula’nın ortamındaki doğal renklerden ilham aldığını belirtti.

Muhammed Khoja, ‘’Kullandığım malzemeler de aynı temayı yansıtıyor çünkü zanaatkar bir yaklaşım benimsiyorum. Renkler ve desenler, Al Ula’nın doğal renklerinden geliyor; mesela kırmızı kayaları yansıtan çok fazla mavi, yeşil, çok fazla kum ve pişmiş toprak tonlarında renk var. Ayrıca mimari de bana çok ilham veriyor. Merdiven yapılarını yeniden canlandırıyorum ve onları baskı yapabilecek şekilde yeniden tasarlıyorum.

NEBATİ UYGARLIĞINDAN İLHAM ALDI

Koleksiyonum hem bir Suudi Arabistanlı hem de bir tasarımcı olarak kendisine özel. Suudi Arabistanlılar olarak tarihimizi yeniden keşfettiğimiz ve takdir ettiğimiz bir dönemdeyiz. Modadaki estetiğimizi ve diğer yaratıcılık biçimlerini tanımlamanın üzerinde düşünmek gerçekten önemli bir şey gibi hissediyorum. Çevremdeki her şeyi, özellikle de çevre, kültür ve tarihi özümseme eğilimindeyim.

Nebatyan dilini gösteren çok sayıda el dokuması goblen kullandım. Medain Salih’in asıl inşaatçıları oldukları için, Lihyan Krallığı’ndan daha çok Nebati medeniyetine odaklandım. Övülmenin önemli bir tarih parçası olduğunu hissettim ve sadece kıyafetlerden daha fazlası anlamına gelen bir şey yaratmak istedim’’ diye konuştu.

Medain Salih, Suudi Arabistan’ın Medine Bölgesi’nde bulunan İslam öncesi arkeolojik sit alanıdır. Medain Salih, Suudi Arabistan’ın ilk UNESCO Dünya Mirası’dır. Lihyanlar ise, Arap Yarımadası’nın kuzey-batı bölgesinde hayati bir kültürel ve ekonomik rol oynayan ve Dadanitik dili kullanan güçlü ve eski bir Arap krallığıydı.

KOLEKSİYONUYLA TARİHİ ANLATIYOR

Suudi Arabistanlı tasarımcı koleksiyonu yoluyla tarih dersi vermek istediğini dile getiriyor. Ve ‘’Koleksiyonumun ‘moda tarihle buluşuyor’ koleksiyonu olduğunu düşünüyorum. Nebatiler beni hep büyülemiştir ve bence onlar Doğu’nun Batı ile buluştuğu gerçekten mükemmel bir örnek olarak yaşadılar, çünkü kendilerinden daha büyük Roma İmparatorluğu’nun parçasıydılar ve Romalıları etkilediler ya da tam tersi de olmuş olabilir. Coğrafi olarak bile ticarete çok büyük katkılarda bulundular, bu yüzden gurur duyduğumuz bu bölgede yaşamış birçok önemli medeniyet vardı ” dedi.

Hindamme markası, Tantora Kış Festivali ile bir ortaklık kurdu ve 2019’un başından beri kış koleksiyonu çalışmaları devam ediyor. Khoja, ‘’Bana son derece destek verdiler. Al Ula’da yaşamış medeniyetlerle ilgili çalışmalar yapan tarihçi ve profesörlerle bağlantı kurmamda yardımcı oldular’’ şeklinde konuştu.

Khoja’nın koleksiyonu, 7 Mart’a kadar sürecek olan Tantora Kış Festivali’nde sergilenmeye devam edecek.

Arab News