BAE, Bangladeş’teki mültecilere yardım eli uzatmaya devam ediyor

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Yardım Kuruluşu, Bangladeş Cumhuriyeti’ndeki Rohingya mültecilerine çeşitli yardım malzemelerinin dağıtımını içeren insani yardım sağlamaya devam ediyor.

45 bin mültecinin faydalandığı yardımlar, eğitim malzemelerinin yanı sıra gıda paketi, barınak ve ısıtma malzemeleri, kıyafetler, temizlik malzemeleri ve çocuklar için besin takviyeleri içeriyor.

BAE Yardım Kuruluşu gönüllülerinden oluşan bir heyet, yardım kuruluşunun operasyonlarını yönetmek ve mültecilere yardım dağıtımını denetlemek, insani durumlarını yerinde incelemek ve mevcut ihtiyaçlarını hızlı bir şekilde karşılamak için Bangladeş’in başkenti Dakka’ya geldi.

BAE Yardım Kuruluşu Genel Sekreteri Dr. Muhammed Atik el-Fellahi, Myanmar’dan kaçan mülteciler konusunda Şeyh Hamdan bin Zayed Al Nahyan’ın her zaman çalışmaları takip ettiğini vurguladı. BAE’nin, mültecilere doğrudan koruma sağlayan bölgesel ve uluslararası kuruluşlara verdiği büyük destek sayesinde, mülteci durumlarına her yerde yanıt verdiğini ve acılarını hafifletmek ve hayatlarını iyileştirmek için çalıştığını ifade etti.

BAE ROHİNGYA MÜLTECİ KRİZİNE YANIT VEREN İLK ÜLKELERDEN BİRİ

Yüz binlerce Myanmar mültecisi alan Bangladeş’in, özellikle kadın ve çocukları olmak üzere bu büyük sayılara ev sahipliği yapmada ağır bir yük taşıdığına dikkat çeken Fellahi, bu nedenle Kuruluş’un, bu savunmasızların yanında durduğunu ve Bangladeş’in daha iyi bir yaşam sağlamak için çabalarını güçlendirdiğini söyledi.

Fellahi, Kuruluş’un, krizin alevlenmesinden bu yana mültecilere yardım ettiğini ve mevcut durumlarının üstesinden gelmek için acılarını hafifletmeye ve onlara yardım eli uzatmaya katkıda bulunduğunu vurguladı.

Öte yandan, BAE’nin Rohingya mülteci krizine yanıt veren ilk ülkelerden biri olduğunu ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komitesi ile işbirliği içinde kadınları ve çocukları beslemek için bir proje de dahil olmak üzere kadın ve çocukların yararına bir dizi proje uyguladığını ve BAE’nin Bangladeş’teki Malezya Mülteciler Saha Hastanesini desteklemesine katkıda bulunduğunu belirtti. Ayrıca birçok üst düzey BAE heyeti, dünyanın en önde gelen Rohingya mülteci kampı olarak kabul edilen Cox’s Bazar kampını ziyaret etti.

BAE, acılarını hafifletmek ve mevcut koşulları iyileştirmek için 20’den fazla insani yardım kuruluşu ile benzersiz bir insani ittifakla “Rohingyalı Kadın ve Çocuklara Destek” kampanyasını başlattı ve kampanya BAE’nin acil insani yardım ilgili çabalarını desteklemeye katkıda bulundu. Kampanyadan, 720 bin çocuk, 240 bin kadın ve 48 bin yaşlı insan dahil olmak üzere 1 milyondan fazla mülteci eğitim, gıda, sağlık hizmetleri, su ve barınma gibi alanlardan faydalandı.

WAM