İsrail saldırıları sonucu kullanılmaz hale gelen bir Filistin okulu. Fotoğraf: UNICEF

İsrail, Filistin’deki ders kitaplarının içeriğinden rahatsız!

Filistinli öğrencilerin ders kitaplarını inceleyen İsrailli uzmanlar, Filistinlilerin İsraillileri ötekileştirdiğini iddia ediyor!

İsrail Enformasyon Miras ve Anma Merkezi’ndeki Meir Amit İstihbarat ve Terörizm Bilgilendirme Merkezi tarafından hazırlanan son rapora göre, Filistin’de okutulan ders kitapları İsrail Devleti’nin meşruluğunu tanımıyor ve İsrail’i şeytanlaştırarak Filistin’in özgürlüğü için şiddetle mücadele çağrısı yapıyor. Ancak raporda, İsrail’in Filistinlilere yönelik orantısız güç kullanımından bahsedilmiyor.

Arnon Groiss tarafından yazılan ve Yakın Doğu Politika Araştırmaları Merkezi tarafından başlatılan çalışma, bu hafta yayınlandı. Bu, İsrail – Filistin çatışması kapsamında Filistin yetkililerinin Yahudi İsraillilere “öteki” olarak tutumunu araştırmak üzere 2015 yılında başlayan proje çerçevesinde yapılan son çalışma. Bu final raporunda, çalışma Filistin Yönetimi Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanan öğretmen rehber kitaplarında belirtilen bu tutumları inceliyor.

Groiss özetinde, “Öğrencilerin okul kitapları, bir toplumun genç nesle aşılamak isteyeceği değerleri ve dünya görüşünün bileşenlerini ortaya koyarken, öğretmenler için rehber kitaplar genellikle bu dünya görüşünü öğrencilerin zihninde aşılama yöntemi ile ilgilenir. Bu çalışmanın ilgili kişilere, aşılama süreci olarak tanımlanan bu dönemde, öğrencilere ne olabileceğinin izini sürmesi için daha iyi yol gösterebileceği” belirtiliyor.

İSRAİLLİLER BARBAR, FİLİSTİNLİLER KURBAN

Ancak, bulgular önceki raporla uyum içinde. Rehber, İsrail’in varlığının meşruluğunu görmezden geliyor ve İsrail topraklarını Filistinlilerin münhasır hakkı olarak gösteriyor. Metinde ve haritalarda İsrail’in yeri “Filistin” ya da “İşgal Bölgesi” yazıyor.

Filistin’de bir okul. Fotoğraf: UNICEF

Raporda “Filistin Yönetimi haritaları, Filistin Yönetimi’nin, Doğu Kudüs’ün başkent olduğu 1967 sınırları içinde bağımsız bir devletin kurulmasına ilişkin açıklamalarında ortaya çıkan çözümün aksine, Akdeniz’den Ürdün Nehri’ne uzanan, İsrail’in var olmadığı bir Filistin vizyonuna hizmet ediyor” deniyor.

Jerusalem Post’un haberinde “Yahudiler ve İsrail; “sömürge yerleşimleri”, “saldırganlar”, “barbarlar”, “nefret dolu olanlar” ve “soykırım niyeti taşıyanlar” olarak birlikte şeytanlaştırılıyor. İsrail tüm kötülüklerin kaynağı ve çatışmalardan tamamen sorumlu olan tek taraf olarak tanımlanıyor. Bunun tersine Filistinliler kurban olarak tasvir ediliyor” deniyor.

Raporda, bu şeytanlaştırma konusunda somut örnekler de veriliyor. Örneğin 11. sınıf matematik kitabında “Bir yerleşimci yollardan birinde geçen arabalara ateş ediyor. Bir atışta bir araba vurma olasılığı 0,7 ise ve yerleşimci 10 arabaya ateş ettiyse, vurduğu araba sayısı kaç olmalıdır?” sorusu yer alıyor. Öğretmen kitabında sorunun cevabı 7 olarak verilmiş.

Groiss, “Filistin okul kitapları ile yapılan bu çalışma, önceki çalışmalar kadar kasvetli bir tablo ortaya koyuyor. Filistinli eğitimciler öğrencilerine ümidin olmadığı nefret dolu bir gelecek ve gelecek yıllarda acı ve ıstırap getireceği muhakkak olan ebedi bir çatışma empoze ediyorlar” şeklinde açıklıyor.

Suudi Arabistan 2016 – 2019 ulusal okul müfredatını kapsayan benzer bir çalışma IMPCAT-se tarafından açıklandı. Raporda, Filistin ders kitaplarına benzer şekilde aşırılıkçılığın ve Yahudi karşıtı nefretin devam ettiği savunulurken, Suudi Arabistan toplumundaki değişikliklerin toplumda ılımlılığın artmasına yol açtığına değiniliyor.