Bilim olimpiyatlarında 151 Suudi öğrenci yarışıyor

Suudi Arabistanlı bilim insanlarını, mühendislerini ve girişimcilerini belirlemeyi amaçlayan prestijli bir ulusal olimpiyat Riyad’da başladı.

Kral Abdülaziz ve Arkadaşları Yetenek ve Yaratıcılık Kurumu’nun (Mawhiba) Suudi Arabistan Eğitim Bakanlığı ile işbirliği içerisinde düzenlediği Bilimsel Yaratıcılık Ulusal Olimpiyatları’nda (Ibdaa

2020) toplamda 151 kadın ve erkek öğrenci yarışacak.

Kazanan 27 yarışmacı, cumartesi günü Riyad Valisi Prens Faysal bin Bender’in de katılacağı kapanışta açıklanacak.

Yarışmaya katılan öğrenciler, sekiz kişilik bir jüri tarafından kabul edilen bilimsel etik düzenlemelere uygun olarak Kral Suud Üniversitesi’nde projelerini tamamladılar.

Olimpiyat katılımcıları çalışmalarını 21 farklı bilim alanında sunacak ve 31 akademik uzmandan oluşan bir komite, Mayıs ayında ABD’de düzenlenecek olan Intel Uluslararası Bilim ve Mühendislik Fuarı’nda (ISEF 2020) Suudi Arabistan’ı temsil etmesi için kazanan projeleri seçecek.

Kaliforniya’da düzenlenecek ISEF’de Suudi Arabistan’ı temsil etmek için seçilen yarışmacılar 90 ülkeden yaklaşık 2 bin öğrenciye karşı mücadele edecek.

Mawhiba ve Eğitim Bakanlığı ortaklığıyla yapılan Ibdaa yarışmasında, genç Suudi yeteneklerinin belirlenmesi ve yetiştirilmesi amaçlanıyor.

Yarışmaya, Suudi Arabistan genelinde 75 binden fazla öğrenci başvuruda bulundu. Aynı zamanda yarışmada çok sayıda eğitimci, bilim insanı ve bakanlık yetkilisi de gözlemci olarak yer alıyor.

Arab News