Dubai emlak piyasasında rekor artış

2019 yılında Dubai’deki en iyi 10 gayrimenkul, satış alanı listesinin başında yer aldı. İstatistiklere göre, geçen yıl satılan mülklerin değeri, 40 bin ve 249 mülkün üzerinde 81 milyar dirhem (22 milyar dolar) olarak açıklandı.

Dubai Marina, Dubai Arazi ve Emlak Departmanı tarafından yayınlanan listeyi Burc Halife, Şeyh Muhammed Bin Raşid Bahçeleri, Vadi es-Safa, First Hiran Vadisi, Körfez Ticaret, Palm Cumeyra, el-Merkad, el-Barşa ve Cumeyra First izledi.

EMLAK PİYASASI

Gayrimenkul uzmanı ve Dubai’deki “W Capital Realestate Brokerage” Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Velid ez-Zarouni, Dubai’deki emlak piyasasının geçen yıl yatırımcılara ve kiracılara cazip teklifler sunmaya devam ettiğini söyledi, karlı fırsatlar yapmak için elverişli bir ortam varlığında gayrimenkul piyasasının hareketinin doğru yönde olduğunu ifade etti.

Sözlerinin devamında, Son 10 yılda serbest alanların özellikle vatandaş olmayan yatırımcılar tarafından hala daha fazla yatırım talebinde bulunduğuna dikkat çekti ve bu alanlar arasında Dubai Marina, Burc Halife, First hiran, Şeyh Muhammed Bin Raşid Bahçeleri, el-Merkad, Business Bay, Palm Cumeyra’nın olduğunu belirtti.

DUBAİ MARİNA

Zarouni, Arazi ve Emlak Departmanı’nın son istatistiklerinin, 8 milyar 67 milyon dirhem (2 milyar 196 milyon dolar) değerinde yaklaşık 3 bin 366 mülk sattıktan sonra, Dubai Marina bölgesinin geçen yıl boyunca satış değeri açısından emirlik bölgelerinin zirvesinde olduğunu gösterdiğine dikkat çekti.

İstatistikler, Burc Halife bölgesinin satış değeri açısından ikinci sırada yer aldığını ve 7 milyar 894 milyon dirhem (2 milyar 149 milyon dolar) ile 2 bin 368 mülkün üzerine dağıtıldığını gösterdi.

Şeyh Muhammed bin Raşid Bahçeleri alanı 4 milyar 920 milyon dirhem (1 milyar 339 milyon dolar) değeri ile 2 bin 430 mülkün satışından sonra üçüncü sırada yer aldı ve ardından Vadi es-Safa Bölgesi, bin 993 satışla 4 milyar ve 541 milyon dirhem (1 milyar 236 milyon dolar) ile dördüncü sırada yer aldı. 2 bin 495 adet mülkün satışından sonra “First Hiran”, 4 milyar 410 milyon dirhem (1 milyar 200 milyon dolar) ile beşinci oldu. Körfez Ticaret alanı, 2 bin 999 mülkün satışından sonra 4 milyar 79 milyon dirhemle (1 milyar 110 milyon dolar) altıncı sırada yer aldı, ardından Palm Cumeyra bölgesi 914 mülke dağıtılan 3 milyar 741 milyon dirhem (1 milyar 18 milyon dolar) değerinde yedinci sırada yer aldı.

EL-MERKAD BÖLGESİ

Al-Merkad bölgesi bin 711 gayrimenkulün üzerinde satışla 2 milyar 680 milyon dirhem (729 milyon dolar) değer elde ederek sekizinci sırada yer aldı, ardından el-Barşa Güney bölgesi, 2 milyar 306 milyon dirhem (628 milyon dolar) ve bin 844 mülk satışı ile dokuzuncu, First Cumeyra bölgesi, 764 mülk satışından 2 milyar 246 milyon dirhem (611 milyon dolar) ile onuncu oldu.

Velid ez-Zarouni, bu bölgelerin iyi satış oranları elde etmesini sağlayan beş ana neden olduğunu belirtti; bunlardan birincisi, stratejik konum ve hayati ve iş alanlarına yakınlığı.

İkincisi, o bölgenin entegre altyapısı ve yatırım getirisi, yüksek talep oranları ve diğer bölgelere kıyasla birçok yatırımcı için uygun ortalama fiyatlara sahip olması.

Açıklamasının devamında, Modern Dubai bölgelerinin, yüksek doluluk oranlarına tanık oldukları için son yıllarda en önemli ve en zorlu gayrimenkul alanlarından biri haline geldiğini ve bölgede

birlikte yaşayan ve birlikte çalışan 200’den fazla farklı milleti kucakladığı için tüm uluslardan daha aktif bir pazar yarattığını açıkladı.

EXPO DUBAİ EMLAK PİYASASINA BÜYÜK KATKI SAĞLADI

Ez-Zarouni, gayrimenkul piyasasının geçtiğimiz yıl tanıklık ettiği verilerin 2020 yılı için bir iyimserlik ve iyileşme durumu öngördüğünü vurgulayarak, bu yılın önümüzdeki aylarının “Expo 2020 Dubai” olaylarının başlatılmasına ve kademeli büyümenin başlamasına kadar katkıda bulunduğunu vurguladı. “Altyapının üstünlüğüne ve daha fazla iş çeken büyük ve yeni kalkınma projelerinin açılmasına ek olarak turizm geliştirme ve milyonlarca ziyaretçi akışı da devam etti ve bu da satış ve kiralama pazarlarındaki mülklere olumlu yansıdı” dedi.

Ayrıca, Dubai’deki emlak piyasasının uzun vadede genel bakışının olumlu ve umut verici göründüğünü ve bu verilerin, yatırım durumunu ve çekiciliğini, yatırımcıların ve şirketlerin ilgi alanlarının başında, yerel ve küresel olarak ayırt eden birçok faktör ışığında kanıtlamış olan gayrimenkul piyasasının gerçekliğini yansıttığını da sözlerine ekledi.

Zarouni son olarak, Dubai’nin en önemli 10 konut kompleksinin, “Chestertns” Şirketi tarafından “Market Watch – 2019’un Dördüncü Çeyrek Dubai Emlak Piyasası Raporu” başlığı altında yayınlanan raporuna göre, Londra veya Hong Kong gibi büyük küresel şehirlerde büyük kira getirilerinden yüzde 6 ila yüzde 9,5 arasında değişen getiriler sunduğuna dikkat çekti.

Emarat Al Youm