Dubai polisinden büyük uyuşturucu operasyonu

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) İçişleri Bakanı Şeyh Saif bin Zayed Al Nahyan, profesyonellikle yürütülen son büyük uyuşturucu operasyonundan sonra, ekibin sürekli çabalarını takdir etmek için Dubai Polisi Komutanlığı’na bağlı Narkotik Araştırma ve Soruşturma Ekibi ile görüştü.

El-Marri, ülkedeki uyuşturucu kontrolü düzeyinde en önde gelen Dubai Polisi Komutanlığı’na bağlı Narkotik Araştırma ve Soruşturma Ekibi’nin uyuşturucu ele geçirme ile ilgili özel kurumlarla büyük işbirliği ve koordinasyonu ile yürütülen nitel süreci açıkladı. Operasyonda, sevkiyatı komşu Arap ülkelerine ihraç edilecek 5 ton 656 kilo 166 gram narkotik Captagon tabletleri ele geçirildi.

İÇİŞLERİ BAKANI’NDAN POLİS EKİPLERİNE TEBRİK

Abdullah el-Marri, narkotik ekibinin yoğun bir şekilde çalışarak, Araştırma ve Soruşturma ekibinin Asya Avrupa ülkesinden büyük uyuşturucu satıcıları tarafından yönetilen uluslararası bir çeteye ait 4 Arap vatandaşı tutuklamasını sağladığını ve operasyonun “Pule2” olarak adlandırıldığını belirtti.

Sözlerinin devamında, Suç Araştırma İşleri Başkomutan Yardımcısı Halil İbrahim el-Mansuri’ye, çabaları ve sürecin çeşitli aşamalarını ve detaylarını takip etmesinden dolayı teşekkür etti. Aynı şekilde Genel Müdürlüğü’nün araştırma ve soruşturma ekibinin büyük rolünü takdir ederek Dubai Polisi Narkotikle Mücadele Ofisi Genel Müdürü Eid Muhammad Sani Hareb’e teşekkür etti.

Halil İbrahim el-Mansuri, davanın açığa çıkarılması için suç işinde nitel bir sıçrama ve uyuşturucuya karşı mücadelenin en son yapay zeka ve bilgi teknolojilerinden yararlanılması ve yakın takip yoluyla gerçekleştirildiğini ifade etti.

OPERASYON SIRASINDA YAPAY ZEKA TEKNOLOJİSİNDEN YARARLANILDI

Mansuri, Narkotik Kontrolü Genel Müdürlüğü ve Veri Analizi Merkezi ekibine bilgi toplama ve bunu tek bir iletişim kanalıyla sınırlandırma konusundaki büyük rollerinden ötürü teşekkür etti.

Muhammad Sani Hareb, “Pule2” operasyonunun detayları hakkında, Cebel Ali Limanı’ndan ithal edilen demir kablolarla sarılı bir dizi makaranın olduğu şüpheli konteynırlar hakkında güvenlik bilgisi alındıktan sonra operasyonun gerçekleştirildiğini, narkotik bölümünden bir araştırma ekibinin oluşturulduğunu ve planlar hazırlandığını, kamyonların hareketlerinin bir süre izlendiğini söyledi.

Şüpheli kişilerin ve şüpheli malların varış anından itibaren sürekli kontrole tabi tutulduğunu ve 15 gün boyunca 24 saat boyunca Şarika Emirliği’ne nakledildiğini ve konteynırları taşıyan iki kamyonun sürücülerinin tutuklanmasıyla sonuçlandığını sözlerine ekledi. Şahısların tutuklanması sürecinin Şarika Emirliği Uyuşturucu Mücadele İdaresi ile koordinasyonu ile gerçekleştiğine işaret ederek, narkotik hapların boşaltılmasının uzun saatler sürdüğünü ve bu bağlamda büyük miktarda olması nedeniyle özel ekipman gerektirdiğini belirtti.

Narkotikle Mücadele Genel İdaresi Müdürü Albay Halid bin Mevizah, sanıklarla yapılan ön soruşturmada, onları yöneten liderinin kardeşinin ortağı olan çetenin başı olduğunu itiraf ettiğini, çetenin elebaşının ele geçirilen sevkiyatın diğer Arap ülkelerine yeniden ihraç edilmesi için yurtdışında ikamet eden uyuşturucu ticaretinin büyük başkanlarından biriyle yoğun temaslar halinde olduğunu belirtti.

WAM