John Rodden yazdı: George Orwell olmak

John Rodden sevilen yazar George Orwell’ı anlattığı Becoming George Orwell (George Orwell olmak) kitabında bir yazarın nasıl bir efsaneye dönüştüğünü anlatıyor.

Rodden, kitabında Orwell’ın geçtiğimiz yüzyılın edebiyatının en önemli yazarı olduğunu, kendi dönemindeki edebiyatçılara liderlik ettiğini ya da İngiliz edebiyatının en iyisi olduğundan bahsetmiyor.

Ancak, Orwell’ın hayatını kaybettiği döneme kadar olan etkisi tartışılmaz. Başka hiçbir yazar kültürel sözlüğümüze “Big Brother (Büyük Birader)”, “doublethink (Aynı anda iki zıt fikre inanma)”, “thoughtcrime (düşünce suçu)” ve “Newspeak (uydurma haber)” kadar çok tartışılan, kullanılan kelime eklemedi. Becoming George Orwell kitabı, bir edebiyatçının şaşırtıcı bir şekilde bir efsaneye dönüşmesini anlatan bir yetenek gösterisi.

Rodden, Hayvan Çiftliği ve 1984 kitaplarının yazarına yeni bir ışık tutuyor ve gerçek adı Eric Arthur Blair olan Orwell’ın olası geleceklerimize dair kâbus anlatımı ile hayali karakterler tarafından nasıl gölgelendiğini anlatıyor.

Rodden, Orwell’ın yaşadığı duygusal mücadeleler ve diğer konulardan bahsederek başladığı kitabına nasıl bir edebiyat efsanesine dönüştüğünü anlatarak devam ediyor. Kitabın ikinci kısmında Rodden, Orwell efsanesini ve mirasının siber savaştan “yanlış haberlere” kadar her konuyu inceleyerek bizlere sunuyor. Kitabın son bölümünde Orwell’ın değindiği çağdaş konular, popüler ününün ironilerinin, kendisinin ve çalışmalarının, korkuları ve hayatı boyunca karşılaştığı hastalıklarla nasıl karıştırıldığını bizlere sunuyor.

Arab News