Kral Selman’dan Üniversite İşleri Konseyi talimatı

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz ülkede ilk Üniversite İşleri Konseyi’nin kurulması yönündeki öneriyi onayladı.

SPA’nın haberine göre Kral Selman dün yayınladığı kararname ile Suudi Arabistan Eğitim Bakanı Başkanlığı’nda Eğitim Bakanı yardımcısı, Maliye Bakanı Yardımcısı, Sivil Hizmetler Bakanı Yardımcısı, Çalışma ve Soysal Kalkınma Bakan Yardımcısı, Ekonomi ve Planlama Bakanı Yardımcısı ve Eğitim ve Öğretim Değerlendirme Kurumu Başkanı’nın üyeliğiyle Üniversite İşleri Konseyi’nin kurulmasına onay verdi.

Suudi Arabistan Eğitim Bakanı Dr. Hamad bin Muhammed bin Hamad Al Şeyh, Kral Selman ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman’a üniversite eğitimine verdikleri destekten ötürü teşekkür ve takdirlerini sundu. Söz konusu kararnamenin Üniversite İşleri Konseyi’nin yeni üniversite sistemi altında, Suudi üniversitelerini güçlendirme, mükemmellik ve kalite temelinde niteliksel bir geçişe ulaşma istekleri kapsamında çıkarıldığına dikkat çekti.

Suudi Bakan, Üniversite İşleri Konseyi’nin araştırma ve yenilik merkezleri ile üniversitelerde girişimciliği düzenleyen yönetmelikleri oluşturma, bilimsel çalışma ve araştırmalara başkanlık edeceğini söyledi.

Şarkul Avsat