Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile Dünya Ekonomik Forumu Başkanı Borge Brende

WEF Başkanı Brende, Suudi Arabistan’da yapılacak Davos toplantısını değerlendirdi

Dünya Ekonomik Forumu (WEF) Başkanı Borge Brende, WEF’in Nisan ayında Riyad’da düzenleyeceği Davos zirvesinin bölgenin ve dünyanın karşılaştığı sorunlardan bazılarının çözümüne yardım edebileceğini söyledi.

Borge Brende “Ortadoğu’da ilginç olan aynı anda iki tür gerçeklikle karşı karşıya kalıyor olmak. Dünyanın en genç nüfusundan birine sahip, çok sayıda yenilik ve girişime ev sahipliği yapıyor ancak aynı zamanda birçok çatışma ve vekâlet savaşına tanıklık edilmekte. Burada iki gerçeklik var ama biz fırsatlar kısmına odaklanacağız” dedi.

WEF, Riyad’da düzenlenecek olan zirve için dünya genelinde 600’e yakın iş dünyası, politika ve teknoloji alanında lider kişileri foruma katılmaları için davet etti.  Brende, Suudi Arabistan’ın başkentini ziyaret ederek etkinliği düzenleyen yetkililer ve politikacılarla bir araya geldi.

Brende, “Suudi Arabistan, G20’ye başkanlık eden ilk Arap ülkesi, fakat odaklanmamız gereken bölgenin en büyük ekonomisi” ifadeleri ile sözlerine devam etti.

Zirve, kötüleşen ekonomi ve Çin’de ortaya çıkan koronavirüsü salgının belirsiz ekonomik sonuçlarının olduğu bir dönemde gerçekleşecek.

Brende, “Büyümenin yavaşladığını görüyoruz ve gelecekteki durgunluğun nasıl önleneceğine dair gerçek bir strateji ortaya koymalıyız” dedi.

WEF başkanı, Suudi Arabistan’a seyahatin son zamanlarda online vizelerin kullanıma girmesi ve Suudi Arabistan’da kadınlara yönelik kısıtlamaların azaltılması ile önemli ölçüde kolaylaştığını da sözlerine ekledi.

Brende, “Geçtiğimiz ay Davos’ta, delegelerin yaklaşık yüzde 24’ü kadındı. Eşitlik sağlamak istiyoruz ve eğer bunu Riyad’da yapabilirsek mükemmel olur” diyerek sözlerini noktaladı.

Arab News