Dubai ve Abu Dabi devlet okullarında ev ödevleri kalkıyor

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Eğitim Bakanlığı öğrencilere pazar gününden itibaren ülke çapında 256 okulda ödev verilmeyeceğini duyurdu.

Geçen yıl Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü tarafından derlenen Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı rakamlarının analizi, 15 yaşındaki kız ve erkek çocukların akademik başarılarında bir boşluk olduğunu gösterdi.

Çalışma Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) cinsiyetler arasındaki okuma becerilerindeki en büyük ikinci boşluğa sahip olduğunu ve kızların Pisa tarafından kullanılan puanlama matrisinde erkeklerden 57 puan daha iyi performans gösterdiğini ortaya koydu.

Şeyh Saud bin Saqr Al Qasimi Politika Araştırmaları Vakfı’nın araştırma başkanı Doktor Natasha Ridge, ‘’Soru; öğrencilerin ödev yapıp yapmadıkları değil, okullar geride kalan veya ayak uyduramayan öğrencilere nasıl yardım edecek? Okullar sınıftaki tüm öğrencilerin kapsanması gereken materyallere erişebilmelerini sağladığından ödev yapmamakta fayda var’’ dedi.

256 OKULDA ÖDEV VERİLMEYECEK

BAE Eğitim Bakanlığı öğrencilere pazar gününden itibaren ülke çapında 256 okulda ödev verilmeyeceğini duyurdu. Karar ebeveynlerden farklı eleştiriler aldı.

Kimi veliler duyuruyu savunarak, çocuklarına hobilerine zaman ayırmak için daha fazla fırsat olacağını söylerken, diğer veliler ise çocukların bu zamanı etkili bir şekilde kullanmayacaklarını söyledi.

Dünyanın en iyi eğitim sistemine sahip Finlandiya’da öğrencilere haftada üç saatten daha az ödev veriliyor veya hiç ödev verilmiyor.

Doktor Ridge, ‘’Ödevsiz bir politika halihazırda disiplinli olan öğrencilere fayda sağlar. Ancak, dersi zamanında iyi öğrenemeyen bir öğrenciye nasıl yardım edersiniz?’’ diye sordu.

Geçen yıl, BAE’de üç özel okul (Arcadia Education, Taaleem ve Ambassador Education), çocukların oyun oynamak ve aileleriyle daha fazla zaman geçirmeleri için ödevleri kaldırdı.

BAE Eğitim Bakanlığı, bazı derslerin ara vermeden birleştirileceğini ve Arapça, İngilizce, matematik, fen-tasarım ve teknoloji derslerinin her birinin 90 dakika süreceğini duyurdu.

Doktor Ridge, ‘’Yetkililer teneffüsleri kaldırdı, bu yüzden bunun özellikle erkekler üzerindeki etkisini araştıracağım. Daha az teneffüs, daha az hareket etme şansı ve öğrencilerin okuldan meşgul olacakları okulla ilgili hiç bir şeyin olmaması belki de erkek çocukların sorunlarını daha da artıracağını varsayıyorum. Öğrenciler ders süreleri çok uzun olduğu için dikkatlerini 90 dakika boyunca odaklayamayabilirler’’ dedi.

Doktor Ridge, okullara veri toplamaları, öğrencilerin sonuçlarını takip etmeleri ve politikanın notları üzerindeki etkisini ölçmeleri gerektiğini söyledi.

2006’da Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Duke Üniversitesi’nden araştırmacılar, 1987’den 2003’e kadar ödevler üzerinde yapılan çalışmaları gözden geçirdi ve bazı ödevlerin öğrenci başarısı üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğunu, ancak çok fazla ödevin ters etkisinin olduğunu gördü.

Carfax Education’ın eğitim müdürü Fiona McKenzie, bazı okulların çocuklara bağımsız öğrenenler olmayı öğretirken, ödevleri de bu öğrenmenin bir uzantısı olarak gördüğünü söyledi.

EV ÖDEVLERİ ÇOCUKLAR İÇİN BİR DEZAVANTAJ MI?

McKenzie, ‘’Ödev çocukları yaşam boyu öğrenmeye hazırlar, bu yüzden okullar bunu hep uyguladı. Dezavantajı, ev ödevlerinin uzun bir okul günü sonrasında verilmesiyle ortaya çıkar. Çünkü çocuk okulda uzun zaman geçirdikten sonra eve geliyor ve çalışmaya devam ediyor. Çocuklar, dışarı çıkıp oyun oynamak ve becerilerini geliştirmek yerine, ödev için masada oturmaya mahkum oluyor, bu da hem çocukları hem aileleri strese sokuyor’’ açıklamasını yaptı.

Mckenzie, ailelerin, çocuklarıyla etkileşime girerek alışveriş yapma, gezmeye gitme veya satın aldıkları ürünlerin kaynağı hakkında konuşma gibi sürelerde bile yaratıcı öğrenme stratejileri geliştirebileceklerini söyledi.

BAE’de bir devlet okulu öğretmeni ve Dubai’de bir destek grubu bulunan Teacher Socials’ın kurucusu 43 yaşındaki Robert Welsh, ülkedeki eğitim sisteminin değiştirilmesinin gerekli olduğuna inanıyor. Welsh, öğrencilerinin, ödev yapmaları yerine yaratıcı projeler üzerinde çalışması istendiğinde daha çok motive olduklarını söylüyor. Welsh, ‘’Ödev yerine, örneğin bulut tohumlama hakkında bilgi edinmelerini  ve bu konu hakkında çocuklara küçük ama yaratıcı bir çalışma yapmaları istenebilir. Böylesi bir seçenek onlar için hem daha ilginç, hem de daha cazip olacaktır’’ dedi.

Welsh’e göre, okullar, öğrencilere bir konunun öğretildiği üniversite modüllerine bakmalı ve daha sonra dersten sonra araştırma yapma şansı elde etmelerine yardımcı olmalı.

The National