Şeyh Zayed, Bulgari’nin yeni mücevher koleksiyonuna ilham verdi

Şüphesiz, Şeyha (Kadın şeyh) Fatima bint Hazza’nın sahip olduğu en önemli mücevher parçası; büyükbabası ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE)’nin kurucusu Şeyh Zayed’in kendisine verdiği bir armağandı. Altından yapılmış geleneksel bir BAE başlığı olan tasarım, Şeyha Fatima’nın Bulgari ile işbirliği içinde hazırladığı muhteşem bir mücevher koleksiyonu olan Jannah’da (Cennet) göz kamaştırmaya devam ediyor.

Şeyha Fatima bint Hazza, yaptığı açıklamada ‘’Çocukluğumun büyük bir kısmını büyükbabam Zayed’in fedakarlık, irade ve özlem hikayelerini dinleyerek geçirdim. Büyükbabam Zayed, bana bugün başardığımız çok şeyin, aslında dün hayal etmeye cesaret ettiğimiz için gerçekleştiğini öğretti. BAE’ne olan sevgisini ve BAE’nin adını her zaman en üst düzeye çıkarma kararlılığını aşıladı’’ diyor.

Başarılı bir binicilik kariyeri olan Fatima bint Hazza; aynı zamanda BAE’de ve uluslararası spor dallarında kadınların sağlam bir savunucusu olarak öne çıkıyor. 200’den fazla çocuk kitabının yazarı olan ve sanatsal faaliyetlere verdiği önemle bilinen Fatima bint Hazza, aynı zamanda kendi adını taşıyan kültür vakfının da kurucusudur.

Fatima bint Hazza; ‘’Büyükbabam Zayed’e olan sevgimin devam etmesi ve daha büyük hayaller kurmam için bana hala ilham verdiğini hep hissettim. Baba Zayed dünyada barış yapmaya katkıda bulundu ve onun yaptıklarını devam ettirmek için sorumluluğu kendi omuzlarıma aldım’’ diyor.

Jannah koleksiyonundaki tasarımlarda kullanılan ortak motif olan beş yapraklı çiçek aslında Abu Dabi’deki Şeyh Zayed Ulu Camii’nin bir yansımasıdır.

 

Şeyha Fatima ‘’Eğer muhteşem Şeyh Zayed Ulu Camii’ni ziyaret ederseniz, duvarlarındaki sanatı göreceksiniz. Her mücevher parçasında baba Zayed’i sembolize etmek, her tasarımda BAE hikayesini anlatmak ve BAE’nin açıklığını sanat yoluyla tüm kültürlere somut bir şekilde göstermek için beş yapraklı çiçeği seçtim. Bulgari de fikrimi beğendi, çünkü küresel bağlamda BAE’nin sesi olacak vizyonum ilgilerini çekti. Bu mücevher parçaları tüm dünyaya BAE mirası, kültürü ve özlemi taşıyacak; medeniyetler arasında diyaloglar yaratacak ve uluslar arasında köprüler kuracak’’ açıklamasını yapıyor.

Şeyh Zayed Ulu Camii

 

Şeyha Fatima, iki yıl Bulgari’nin ultra özellikteki koleksiyon mücevherlerin yaratıcı direktörü Lucia Silvestri ile yakın bir çalışma yaptı. Lucia Silvestri ise, ‘’İtalyan ve Ortadoğu kadınları arasında birçok benzerlik var; sıcaklık, cömertlik, misafirperverlik ve mizah duygusu. İster İtalya’da ister Ortadoğu’da olayım, kendimi hep evimde hissediyorum’’ yorumunu yapıyor.

Koleksiyonun oluşturulma aşamasında, benzer fikirlere sahip bu iki kadın, her parça için ayrı ayrı mükemmel taşlar seçti. Tasarladıkları ilk kolyenin ortasında, 13.38 karat ağırlığında tek bir yassı kesim Kolombiya zümrüdü bulunuyor ve Zayed ismi kolye arkasında Arapça olarak oyulmuş.

Jannah koleksiyonundan bir parçanın taslağı.

 

Diğer göze çarpan parçalar arasında; bir panço kolye; çok renkli değerli taşlarla işlenmiş geleneksel yüzük bilezikleri; ve beyaz altın, inci ve parlak elmaslarla süslenmiş parçalar ve  pembe altından hazırlanmış geleneksel bir başlık yer alıyor.

Şeyha Fatima bu süreci ‘’En zorlu kısım tasarımları bir araya getirmekti. Koleksiyonu BAE’nin mirasını göz önünde bulundurarak tasarladım, mirasımızı birçok insana hitap edecek şekilde korurken, kültürümüzü moderniteyle bir araya getirmek istedim. Jannah (Cennet) çiçeğini beş yaprağı ile tüm tasarımlara dahil etmek istedim. Tasarladığım her sette çiçek için özel çizgiler bulmak zorunda kaldım; bu da  birden fazla farklı ambiyans, renk seçenekleri, altın, pembe altın, kehribar, turkuaz gibi taş seçenekleri ve başka nelerle en iyi görünecek şeyleri yaratmam gerektiği anlamına geliyordu. Süreç boyunca kendimi çok ilham almış olarak hissettim. Ayrıca, koleksiyondaki incilerden özellikle bahsetmek istiyorum.  Baba Zayed incileri çok severdi. BAE tarihi, çok yüksek kaliteli incilere sahip olduğumuzu ve Japon ürünü olan laboratuarda geliştirilmiş incilerin yükselişine kadar inci ticaretinin bölgede çok popüler olduğunu anlatır. İnci dalışı, dedelerimizin ana ticaret kaynaklarından biriydi. Ayrıca koleksiyonda zümrüt kullanımını özellikle seçtim, çünkü baba Zayed bir doğa adamıydı. Bölgedeki çevreciler için bir terim haline gelmeden çok önce su tasarrufunu savundu. Yeşil bana baba Zayed’i, cömertliğini ve doğaya olan sevgisini ve bakımını hatırlatıyor’’ sözleriyle anlatıyor.

 

Şeyha Fatima ‘’Baba Zayed incileri çok severdi’’ diyor.

Koleksiyon, uluslararası bir mücevher markasının BAE kültürüne ağırlık vermesine işaret ederek birçok yönden çığır açıcı özelliklere sahip. Ayrıca, Bulgari tarihinde ilk kez sadece tek bir motif üzerine odaklanan bir koleksiyon yarattı. Ve iki taraf arasında uzun zamandır devam eden bu işbirliği, Abu Dabi ve Roma arasında daha bir çok köprünün açılmasına da öncülük edecek.

Dahası, koleksiyondan elde edilen gelirler Şeyha Fatima’nın vakfına aktarılacak.

Yeni Jannah koleksiyonunun yüzü; Bollywood yıldızı Sonam Kapoor.

 

Şeyha Fatima açıklamalarına şöyle devam ediyor: ‘’Edebiyat ve eğitim konusunda büyük bir tutkuya sahibim ve Ortadoğu’daki eğitime erişimi desteklemeyi öncelikli hale getirmek istiyorum. Kendisini sanat, edebiyat ve insanı desteklemeye adanmış vakfım sayesinde, BAE Eğitim Bakanlığı da dahil olmak üzere resmi kurumlarla erişim ve içerik bakımından eğitim ihtiyaçlarını değerlendirmek için bir çok anlaşma yaptım. Dünyanın dört bir yanında çocukların eğitime erişmeleri için yaptıkları mücadeleleri ve katlandıkları zorlukları vurgulayan bir kampanya başlattım. Çalışmamın büyük bir bölümünü insani hedefler için ayırıyorum: Bu sefer de bu koleksiyondan elde edilen gelirleri, eğitim ve ayrıcalıklı olmayan topluluklar ile Ortadoğu’daki mülteciler için psiko-sosyal desteğe odaklanarak kullanmayı planlıyorum. İnsanları eğitim yoluyla güçlendirmenin ve psiko-sosyal destek sağlamanın toplumları güçlendirebileceğini ve ulusları uyumlu hale getirebileceğini ve dünyadaki barışı destekleyebileceğini hissediyorum. Büyükbabamın bana aşıladığı fikir buydu ve ben de bunu başka insanlar için yapmak istiyorum.’’

The National