Suudi Arabistan’da yapılacak G20 Zirvesi’ne dair her şey

Dünya Ekonomik Forumu (WEF) Başkanı Borge Brende, geçtiğimiz hafta Suudi Arabistan’a gelerek ülkeye biraz Davos havası getirdi. Brende Suudi Arabistan’da yapılacak G20 Zirvesi hakkında merak edilenleri cevapladı.

Ülkesinde bir dönem dışişleri bakanlığı yapmış olan ve 2017 yılından bu yana WEF başkanı görevinde bulunan 54 yaşındaki Norveçli “Davos’un havasını kendimle getirdim” dedi. Brende, Nisan ayı başlarında yaklaşık 600 resmi delege ve konuşmacının yanı sıra çok sayıda gözlemci ve medya kuruluşunun yer alması planlanan Riyad’daki toplantının son ayrıntılarını görüşmek için yapılan WEF toplantısına başkanlık etti.

G20 LİDERLER ZİRVESİ ÖNCESİ TOPLANTI

Bu, Kasım ayında dünya liderlerinin katılacağı G20 Zirvesi’ne ev sahipliği yapacak olan Suudi Arabistan’da 2020 senesinin yoğun olacağının en büyük kanıtı olan bir etkinlik. Orta Doğu’da ilk defa düzenlenecek olan G20 zirvesinin hazırlıkları devam ediyor. WEF toplantısı G20 öncesi için önemli bir deneme toplantısı olarak görülüyor.

Etkinliğin Suudi Arabistan’da düzenleneceği, Brende’nin Ocak ayında Davos’taki Suudi Arabistan’ın bazı önde gelen politikacılarının moderatörlüğünü yaptığı genel kurul toplantısında duyuruldu.

WEF’in daha önce Ürdün, Mısır ve BAE’de düzenlediği bu etkinlik için neden bu kez Riyad seçildi?

Brende, “Suudi Arabistan, Arap dünyasında G20 ev sahipliği yapacak ilk ülke, bu nedenle bu yıl çok fazla odaklanılmayı hak ediyor. Ayrıca Suudi Arabistan’ın bölgedeki en büyük ekonomi olduğunu biliyoruz. Üyelerimiz ve ortaklarımız arasında G20 gündeminin Dördüncü Sanayi Devrimi’nde karşılaştığımız endüstriyel değişiklikleri nasıl yansıtabildiğini görmek için çok fazla çalışma var ” ifadelerini kullandı.

WEF kurucusu Klaus Schwab’ın öncülük ettiği 4IR (Dördüncü Sanayi Devrimi) olarak kısaltılan bu konsept, bilgi teknolojisi ve dijital iletişimin dünya üzerindeki herkesin yaşamını etkilemek üzere bir araya gelmesiyle küresel ekonomide ve toplumda meydana gelen devasa teknoloji odaklı değişiklikleri anlatması bekleniyor.

Teknoloji alanındaki yenilikler, Suudi Arabistan ekonomisinin petrole olan bağımlılığını azaltacak ve özel sektörün istihdam yaratma potansiyelini artıracak VİZYON 2030 reform planının bir parçası olarak Suudi Arabistan tarafından büyük bir istekle yapılıyor.

Brende, bölgedeki hızlı ekonomik değişimle ilgili “Orta Doğu’da aynı anda iki tür gerçeklikle karşı karşıyayız. Dünyadaki en genç nüfuslardan biri ve birçok yenilik var – girişimcilik ve start-up-. Ancak aynı zamanda bölgede çok fazla çatışma ve vekalet savaşı yaşanıyor. Yani iki gerçek var ama biz öncelikli olarak fırsatlara odaklanacağız. Örneğin, Riyad toplantısına Orta Doğu’dan 50 yeni girişimimiz katılacak. Toplantıda, girişimcileri bütün yönleri ile tanıtmak istiyoruz” şeklinde konuştu.

Brende, “Zorluklardan biri de, medyanın bölgede odaklandığı şey kutuplaşma ve vekalet çatışmaları, ancak Suudi Arabistan 2030 stratejisi ile inovasyon ve teknoloji alanlarında birçok yeniliğe öncülük ettiğini göstermek istiyoruz” dedi.

WEF, barış ya da çatışma sonlandırma forumu değil ancak “dünyanın durumunu iyileştirmeye kendini adamış” bir misyona sahip. Muhaliflerin bir çeşit anlaşma ile bir araya getirilmesine olan talebi karşılamaya çalışıyor. Brende, Nisan toplantısında bölgede, aralarında bazı sorunlar bulunan ülkelerin sorunlarını çözme olasılığı görüyor mu?

Brende,  “Umarım bölgede gelişmiş bir diyalog olur. Bölgede yeterince yararlanılmamış çok fazla fırsat var” ifadelerini kullandı.

İRAN, İSRAİL VE KATAR KATILACAK MI?

Ancak Brende, etkinliğe İran’ın katılacağını düşünmüyor: “Şu anda İran’ın Suudi Arabistan’da olmak gibi bir planı yok.”

Brende’ye göre İsrail’in de toplantıya katılması pek olası değil. Brende, Suudi Arabistan ile olan soğuk ilişkilerin devam etmesine rağmen Katar’ın toplantıya katılımıyla ilgili herhangi bir sorun yaşanacağını düşünmüyor.

Brende, “Suudi Arabistan’ın Katar ile ilişkisini geliştirmek için girişimleri olduğunu gördüm ve ben buradayken bunu tartışacağız” dedi.

Avrupa, Kuzey Amerika ve Asya ülkelerinin güçlü katılımıyla tüm G20 üyelerinden büyük heyetlerin toplantıya katılması bekleniyor. Liderler, küresel ekonomi için çok önemli bir zamanda toplanacaklar.

Brende, “Büyümenin yavaşlamasıyla karşı karşıyayız, bu nedenle durgunluğun nasıl önleneceğine dair gerçek bir strateji ortaya koymalıyız. Teknoloji yatırımının, gelecekteki rekabet gücünü artırmanın iyi bir yolu olduğunu düşünüyoruz ” dedi.

Çin’de yaşanan Koronavirüsü salgınının ekonomik büyümeye olan etkisi ve özellikle Suudi Arabistan için petrol talebinin azaltacağı kesin olan salgın hakkında da konuştu. Brende bu konuda, “Dünyanın ikinci büyük ekonomisi olan Çin, 30 yıldır en düşük büyüme hızında büyüyor ve aynı zamanda koronavirüs ile mücadele ediyor. WEF olarak durumun farkındayız ve yakından takip ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Toplantı, her biri Suudi Arabistan, Orta Doğu ve Kuzey Afrika (MENA) için büyük etkileri olan altı ana “platforma” odaklanacak: İstihdam, eğitim ve yetenek; finansal katılım; enerji dönüşümü; kentleşme ve akıllı şehirler; Çevre sorunları ve 4IR’nin büyüme potansiyeli.

Brende, “Dünyanın en genç bölgelerinden biri olarak, her yıl milyonlarca yeni iş yaratılması gerekiyor. 2030 yılına kadar özel sektörle işbirliği içinde bir milyar yeni iş imkanı bulmak istiyoruz. Ayrıca Riyad’da 4IR için bir merkez kuruyoruz. Yeni teknolojiler, belki de daha önceki sanayi devrimlerinin kazananı olmayan birçok ülkeye gelişmeleri için bir fırsat sunar” ifadelerini kullandı.

Enerji, Nisan ayındaki toplantının önemli bir konusu olacak. Raporda, fosil yakıtlardan geçişin, Suudi Arabistan ve Arap Körfezi’ndeki diğer ülkelerin, hâlâ hidrokarbonlara bağlı olan makroekonomik ortamını etkilememesini sağlamak için hangi politikaların gerekli olduğu da görüşülecek.

Büyük bir kamu sektörü olan diğer bölgesel ekonomilerle birlikte Suudi Arabistan enerji, su ve gıda sübvansiyonlarını azaltmaya çalışıyor.

Riyad’daki WEF toplantısı, savunmasız nüfus gruplarının korunmasını sağlamak için hangi güvenlik ağlarının mevcut olması gerektiğini de görüşülecek.

Brende, elektronik vizelerin tanıtılması gibi Suudi Arabistan’daki seyahat kısıtlamalarının azaltılmasını memnuniyetle karşıladıklarını ve Nisan ayındaki toplantıda önemli bir oranda kadın katılımını görmeyi hedefliyor.

Davos yıllık toplantısı geçmişte toplantılara oranla düşük bir oranda kadın katılımının olması oldukça eleştirilmişti.

WEF Başkanı, Suudi Arabistan ziyareti sırasında Veliaht Prens Muhammed bin Salman ile bir araya geldi.

Brende, “4IR’in Ortadoğu için tehdit değil, büyük bir fırsat olduğunu vurgulamak istiyoruz. Bölge, çatışma ile başa çıkabileceğini ve hala ekonomik büyüme sağlayabileceğini göstermiştir. Bu önemli” dedi.

Arab News