BAE uzay aracı ‘Hope’ Mars’a fırlatılmaya hazır!

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dubai Hakimi Şeyh Muhammed bin Raşid ve Veliaht Prens Şeyh Hamdan, Temmuz ayında Mars’a gönderilecek Umut Sondası’nın (Umut Probu) son hazırlıkları hakkında bilgilendirildi.

BAE’nin Mars Misyonu olarak da adlandırılan Umut Sondası misyonu; Dubai’nin kraliyet ailesinin üyelerinin tanıklığıyla son dış gövde parçasının takılması sonrasında, artık fırlatılmak için hazır.

150 MÜHENDİS ÇALIŞMADA YER ALDI

Birleşik Arap Emirlikleri Başbakanı ve Dubai Emiri Muhammed bin Raşid Al Mektum ve Dubai Veliaht Prensi Şeyh Hamdan bin Muhammed; Muhammed bin Raşid Uzay Merkezi’nde Umut Sondası’nın son kurulumlarının yapılmasına tanıklık etti.

2014 yılında lansmandan bu yana toplam 150 BAE’li mühendis, araştırmacı ve bilim adamı BAE Mars Misyonu üzerinde çalışıyor. BAE’nin yeni ulus marka logosunu taşıyan Umut Sondası, ABD’den BAE’ye getirildi ve kurulumunu BAE’li bilim adamları yaptı. Bu arada kadınlar, proje ekibinin yüzde 34’ünü oluşturuyor, bu oran böyle bir proje için dünyanın en yüksek seviyesi açısından büyük öneme sahip.

MARS’A 9 AY İÇİNDE VARMASI BEKLENİYOR

Umut Sondası, 14 Temmuz’dan 3 Ağustos’a kadar kalacağı ve sonra fırlatılacağı Japonya’nın Tanegashima Uzay Merkezi’ne sevk edilecek. Umut Sondası’nın Kızıl Gezegen’e yedi ila dokuz ay içinde varması bekleniyor.

Uzay merkezini ziyaretleri sırasında Şeyh Muhammed ve Şeyh Hamdan sondanın lansmanı öncesinde nihai teknik ve lojistik hazırlıklar hakkında bilgilendirildi.

Şeyh Muhammed yaptığı açıklamada ‘’Ülkemiz, tarihe öncülük eden başarılarla dünya çapında tanınıyor. Dünyaya uzayla ilgili bilgi ve uzmanlık zenginliği hediye edeceğiz. Umut Sondası projesi, daha parlak bir gelecek için BAE ulusunun umutlarını ve dileklerini, Arap ve İslam halkının isteklerini taşıyor. Tüm dünyaya bir barış ve umut mesajı göndermeye çalışıyoruz ve bilgi ve bilimsel uzmanlığın uluslararasında özgürce paylaşıldığı muhteşem bir gelecek öngörüyoruz. Umut Probu, üyelerinin birliği, performansı, becerilerinin mükemmelliği ve vatana olan sevgisi ile BAE ailesini ve BAE toplumunu temsil etmektedir. Dünyaya mesajımız, bilim ve bilginin insanlara açık bir kitap olduğu müreffeh ve sürdürülebilir bir gelecek için barış ve umut mesajıdır’’ diye konuştu.

SANATÇILAR UZAYA GİDECEK LOGOYU TASARLADI

Muhammed bin Raşid Uzay Merkezi tarafından inşa edilen uzay aracı Umut Sondası, bu yıl Mars’a fırlatıldığında BAE Ulus Markasının logosunu ve beraberindeki “Olmasını Sağla” sloganını taşıyacak. Her Emirlik’ten yedi Emirlik sanatçısı tarafından tasarlanan BAE Ulus Markası, ulusal bayrağın renklerinde tasarlanan yedi çizgi ile BAE haritasını temsil ediyor. “Yedi Çizgi” tasarımı, BAE’nin vizyoner liderliğinin ve halkının isteklerini ileten yedi işaret, yedi kurucu ve yedi sütunu da temsil ediyor.

Muhammed bin Rashid Uzay Merkezi’nde kurulumu yapılan son bileşende, Birleşik Arap Emirlikleri Başbakanı ve Dubai Emiri Muhammed bin Raşid Al Mektum’un, Yüksek Kurul üyelerinin, emirlerin, yöneticilerinin ve kraliyet prenslerinin adlarını ve imzaları ve ‘’Umut gücü dünya ile gökyüzü arasındaki mesafeyi kısaltır’’ ifadesi yer alacak.

“MARS’I KEŞFETMEK İMKANSIZ DEĞİL”

Uzay aracı, Japon H-IIA roketi kullanılarak fırlatılacak ve BAE’nin 50. yıldönümüne denk gelen 2021 yılının ilk çeyreğinde kırmızı gezegene ulaşacak.

Şeyh Hamdan ise yaptığı açıklamada ‘’Mars’ı keşfetme; zaman ve çabalarını insanlığa hizmet etmek için adamış bir grup gencin kararlı çabaları sayesinde gerçek haline geldi. Bu gençler Arap ve Müslüman ulus için bir gurur kaynağıdır. Ve Mars’a ulaşmak bizim için artık imkansız değil. ‘İmkansız’ kelimesinin sözlüğümüzde yeri yok’’ diye konuştu.

Mars Misyonu olarak da adlandırılan Umut Sondası misyonuyla BAE; Dünya’nın yörüngesinin ötesine geçen ve diğer gezegenleri inceleyen ilk Arap ülkesidir ve eğer Umut Sondası istenilen Mars yörüngesine başarıyla yerleşirse, atmosferi ve gezegenin ölmesine neden olan faktörleri inceleme fırsatı bulacak.

The National