8 yaşındaki kız çocuğunun çöle gömülmüş bedeni o ülkede her şeyi değiştirdi

Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) çocuk haklarının tanınması gibi önemli bir dönüm noktasının üçüncü yıldönümü önümüzdeki ay kutlanacak.

BAE’de toplumun genç mensuplarının her türlü istismardan korunması hakkındaki yasanın onaylandığı 1  Mart tarihi, bir dönüm noktası olarak görülüyor ve her yıl Birleşik Arap Emirlikleri’nde Çocuk Günü olarak kutlanıyor.

Bu kutlama, Kadınlar Genel Birliği ve Anne ve Çocuk Üst Konseyi Başkanı Şeyha Fatima bint Mubarak tarafından başlatıldı.

Anne ve Çocuk Üst Konseyi Genel Sekreteri Rym Alfalasy ve İklim Değişikliği ve Çevre Bakanı Doktor Thani Al Zeyoudi, Abu Dabi’deki Manarat al Sadiyat’taki bir basın toplantısına katılarak bu günü destekleyenler arasında yer aldılar.

Halk arasında Wadeema Yasası olarak bilinen 3. Çocuk Koruma Yasası’nın 15 Mart 2016’da onaylanması ile birlikte bu günün kutlanması kararı kabul edildi.

2012 yılında Şarika Çölü’ne gömülmüş bedeni bulunan 8 yaşındaki kız çocuğu Wadeema’nın ölümü bütün Birleşik Arap Emirlikleri’nde yaşayanları derinden sarstı. Küçük kıza, babası Hamad Al Shirawee ve başka bir şüpheli tarafından ölümüne işkence edilmişti.

BAE’DEKİ VATANDAŞLARIN YASAL HAKLARI KORUNUYOR

Yasa; BAE vatandaşlarını ve sakinlerini koruyor ve BAE’deki çocukların yasal haklarını ortaya koyuyor. Yasa, 18 yaşına kadar olan çocukların fiziksel, sözlü ve psikolojik istismarlarını kapsayacak şekilde tasarlanmış bir yasa.

Bu kanun, 2018 yılının Aralık ayında Şeyh Mohammed bin Rashid tarafından daha da ağırlaştırıldı.

BAE Başbakanı ve Dubai Emiri, reşit olmayan çocukların eğitim ve istihdamını, çocuklara yönelik suçları bildirme prosedürlerini, çocuk refahından sorumlu yetkili olma koşullarını ve çocukların koruyucusu olan aileler tarafından yerine getirilmesi gereken yükümlülükleri içeren, 23 maddelik bir kabine kararı yayınladı.

15 YAŞ ALTINDAKİ ÇOCUKLARIN ÇALIŞMASI YASAK

Mevzuat, 15 yaşın altındaki çocukların çalıştırılamayacağını öngörüyor. 15 yaşından büyük çocuklar, ebeveynlerinin veya yasal vasilerinin yazılı rızasıyla çalışmak için başvurabilirler.

The National