Erkeklerin barış anlaşmaları 5 yılda bozuluyor, kadınlarınki 35 yıl sürer

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Birleşmiş Milletler’in elçisi ve daimi temsilcisi Lana Nusseibeh, yaptığı açıklamada kadınların küresel barış sürecine dâhil edilmesinin hem yapılması gereken “doğru şey” hem de yapılması gereken “akıllıca şey” olduğunu söyledi.

Nusseibeh, Dubai Küresel Kadın Forumu’nda “ BAE olarak bizim için kadınların barış ve güvenlik sürecinin bir parçasını oluşturdukları açık” diye konuştu.

Nusseibeh, bu yüzden ülkesinin kadınların dünya barışı görüşmelerine ve güvenlik yapılarına katılımını zorunlu kılan BM Güvenlik Konseyi kararının “tam destekçisi” olduğunu söyledi.

Nusseibeh, günümüzde barış süreçlerinde müzakereci veya arabuluculuk görevinde yer alan yeterli kadının olmadığını da açıklamasına yer verdi.

Nusseibeh, “Sanırım bu, barış anlaşmalarının ne kadar sürdüğüyle doğrudan alakalı. Eğer barış görüşmelerinde masada kadınlar olsa 35 yıl veya daha uzun sürecek anlaşmalar yapılabilir. Günümüzde ise kadınların az sayıda yer aldığı barış anlaşmaları beş yıl ya da daha az sürüyorlar çünkü masanın etrafında yeterli kadın yok” diye konuştu.

BM’ye göre kadınların barış görüşmelerine doğrudan katılması “sürdürülebilir ve kalıcı bir barış” ihtimalini artırıyor.

Nusseibeh, “Bu yapılması gereken doğru şey olduğu için değil aynı zamanda etik bir zorunluluk da. Aynı zamanda kadınlara yeterli yer sunmak, kadınları güçlendirmek için dış politika açısından da yapılması gereken akıllıca şey” ifadeleri ile sözlerini sonlandırdı.

CNBC