Expo 2020 Dubai, dünyaya “İnsan Havacılığı” projesini tanıttı

Expo 2020 Dubai ve Jetman Dubai, insanının yardım olmadan havada uçuşunu sağlayan dünyada bir ilk olan yeni bir başarıya imza attı.

Jetman, Expo 2020 “İnsan Havacılığı Projesi” kapsamında, yüzde 100 insani uçağın yardım almadan yükselmesini ve uçuşunu gerçekleştirerek ilk görevini başarıyla yerine getirdi.

14 Şubat’ta, Jetman Vince Revit pilotu, Skydive Dubai pistinden gökyüzüne iki bin 800 metre yükseklikte uçan başarılı bir fırlatma gerçekleştirdi.

Türünün bu ilk deneyi, insan pilotun (Jetman) fırlatma-uçuş manevralarını, yüksek bir platformdan havaya fırlatılmasına gerek kalmadan, doğrudan yerden sabit bir başlangıç ​​noktasından gerçekleştirme yeteneğini gösterdi.

Revit, dört küçük jet motoruyla donatılmış iki karbon fiber kanata sahip. İnsan pilotu ile donatılmış ekipman, hızın 400 km/s hıza ulaşmasını, yükselmesini, yönünü ve manevra kabiliyetini değiştirmesini sağlıyor, kontrol için vücudunu kullanabiliyor.

Revit, 100 saniye boyunca Arap Körfezi sularının yüzeyinin yaklaşık 5 metre üzerinde uçtu. Mola, rotasyon ve geri gelme manevraları yaparak uçuş operasyonunun tam kontrolünü gösterdikten sonra güvenli bir şekilde yükseldiği Skydive Dubai pistine geri döndü.

REVİT BİN 800 METRE YÜKSEKLİĞE ULAŞTI

Bundan sonra Revit, tekrar kalkış yaparak hız ve yüksekliğin arttırdı ve Cumeyra Beach Residence’a doğru uçtu. Ortalama 240 km/saat hıza ulaştı ve 8 saniyede 100 metre, 12 saniyede 200 metre, 19 saniyede 500 metre ve 30 saniyede bin metre yükseldi.

3 dakikalık yolculuğun sonunda Revit, bin 500 metre yükseklikte paraşütünü açmadan ve Skydive Dubai’ye güvenli bir şekilde inmeden önce bin 800 metre yükseklikte tam bir dolambaçlı ve keskin bir manevra yaptı.

Daha önce, Jetman pilotları helikopterler gibi yükseltilmiş platformlardan aşağı sıçrayarak havaya uçuyordu. Önceki deneyimler arasında, yine “İnsan Havacılığı Projesi” Expo programının bir parçası olarak 2019’un sonlarında etkileyici bir deneyim yaşadı. Deney sırasında, Revit ve yardımcı pilotu Fred Fogin, Çin’in Hunan kentindeki Tianmen Mağarası’ndan (Cennetin Kapısı olarak da biliniyor) uçmayı başardı. Bu deneyimde bir Jetman pilotu düşük irtifada güvenli uçmayı ve aynı zamanda yüksek irtifa manevralarını ilk kez birleştirdi.

Üç mühendis; Hintli Muhammed Raşid Chimbankandi, İsviçreli André Bernet ve baş mühendis Fransız Mathieu Courtois, bu misyonun başarılı olmasına yardımcı olan öncü teknolojiyi geliştirdi.

Üç mühendis, uçağın ekseni etrafındaki dönüşü sıfır hızda kontrol etmesini sağlayan itme jetini ayarlayabildi, böylece kanadın insan pilot kontrolünü herhangi bir elektronik denge sisteminin yardımı olmadan uçuşun tüm aşamalarında mümkün kıldı.

PİLOT GÜVENLİĞİ

Düşük irtifada herhangi bir motor arızası beklentisi göz önüne alınarak Revit, yolculuğunda kritik faz süresini dört saniyeye (yüksekliği beş metre ile 50 metre arasında olduğunda) azaltan bir gölgelik ile desteklendi. Böylelikle her zaman olduğu gibi, pilotun sağlığı ve güvenliği bu görevin mutlak önceliği oldu. Bu nedenle, 100’den fazla kalkış ve iniş içeren en az 50 uçuş testi yapıldı, tüm çarpışma güvenliği ve uçuş güvenliği sistemi testleri bir helikopter varlığında yapıldı.

Güvenle iniş yaptıktan sonra Revit, “Operasyon başarılı olduğu için çok mutluyuz. Sıradaki hedeflerden biri, bir paraşüt kullanmak zorunda kalmadan yükselip uçtuktan sonra yere inmek. Bunun üzerinde çalışılıyor” dedi.

Gelecek aylarda gelişme devam edecek ve “İnsan Havacılığı” projesi, ilk BAE Jetman pilotu Ahmed el-Şehi’yi de BAE’nin dünyanın en büyük etkinliği olan Expo 2020 Dubai’de 192 ülkeye ve 25 milyon ziyaret almaya hazırlanırken eğitecek.

Expo 2020 Dubai’den projeye liderlik etmekle görevli Ayşe en-Nuaimi, “Bu, insanların tamamen kendi kendine uçmalarını sağlama çabalarında tarihi bir andır. Expo 2020 Dubai ve Jetman’ın ortak çalışmasıyla elde edilenler, çok çalıştığımızda, inovasyon ruhuyla harmanlanan tutku ve yaratıcılıkla imkansız olmadığını doğruladı” dedi.

Expo 2020 Dubai “Akılları Birleştirmek ve Geleceği Yaratmak” sloganı altında düzenlenecek ve Orta Doğu, Afrika ve Güney Asya’da düzenlenecek ilk uluslararası fuar olacak.

Üç alt tema; fırsat, hareketlilik ve sürdürülebilirlik sayesinde Expo 2020 Dubai, insanlığın dehasını ve başarılarını, küresel çalışmalarını kutlayacak ve eğlence etkinlikleri düzenleyecek, mimari, modern teknolojiler ve daha pek çok alanda dünyadaki en son gelişmeleri sergileyecek. Expo 2020 Dubai, tüm insanlık için daha iyi bir gelecek inşa etmek için ülkeler, şirketler ve uluslararası organizasyonların yanı sıra milyonlarca ziyaretçiyi içeren iki yüzden fazla uluslararası katılımcıya ilham verecek.

Emarat Al Youm