BAE’de 2 İranlı ziyaretçiye koronavirüs teşhisi konuldu

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Sağlık Bakanlığı, iki İranlı ziyaretçiye koronavirüs teşhisi konduğunu açıkladı. Koronavirüsü teşhisi konan kişilerden 70 yaşında olan hastanın yoğun bakım ünitesinde olduğu belirtildi.

Bu son vaka ile BAE’de enfekte olanların sayısı 13’e ulaşırken, bu kişilerden üçünün iyileştiği bildirildi.

BAE Sağlık Bakanlığı, 70 yaşındaki İranlı ziyaretçinin temasta bulunduğu herkesi taramaya alırken, karısının da enfeksiyona yakalandığını teyid etti.

TEŞHİS KONULAN HASTALAR KARANTİNADA

BAE Sağlık Bakanlığı, ‘Hastalığın yayılmasını önlemek ve toplumun güvenliğini sağlamak’ amacıyla şimdiye kadar onaylanmış vakalardaki kişilerin yakın temasta bulunduğu diğer kişilerin de tarandığını doğruladı.

BAE’de 34 yaşında bir Filipinli ve 39 yaşında bir Bangladeşli kişinin koronavirüs test sonucunun pozitif olduğunu açıklandı. Söz konusu kişilerin durumları şu anda sabit.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından bugüne kadar yayınlanan mevcut çalışmalara göre, ateş ve öksürük gibi hafif semptomları olan hastaların yüzde 80’inden fazlası iyileşiyor. Dünya Sağlık Örgütü ayrıca, COVID-19’dan kaynaklı ölüm oranının yüzde 0.2’yi geçmediğini, ancak yaşın ilerlemesi veya kişinin kronik hastalıklardan muzdarip olması gibi etkenlerin bu yüzdeyi artırdığını belirtiyor.

DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ’NDEN UYARI

BAE Sağlık Bakanlığı, ülkedeki diğer ilgili makamlarla koordinasyon halinde olduğunu, çok etkili bir epidemiyolojik izleme mekanizması izlediğini, kontrol – gözlem yapan ve hastalarla temas halinde olan kişilerin gözetimi de dahil olmak üzere son derece etkili önleyici tedbirler almak için gerekli tüm önlemleri alındığını söyledi.

Bakanlık ayrıca vatandaşları; önleyici prosedürleri izlemeye, sağlık bakanlığının web sitesinde ve BAE’deki diğer sağlık otoritelerinin resmi web sitelerinde bulunan farkındalık talimatlarını okumaya çağırdı.

BAE Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, ‘’Halkımızın, ellerinin sabun ve temiz su ile yıkanması ve öksürürken veya mikropların ve virüslerin yayılmasını durdurmak için hapşırırken ağız ve burnun kapatılması da dahil olmak üzere bulaşıcı hastalıklardan kaçınmak için koruyucu sağlık davranışlarını benimsemesi tavsiye edilir’’ ifadesi yer aldı.

Gulf Today