Suudi Arabistan’dan Almanya’daki saldırılara kınama

Suudi Arabistan, Almanya’nın Hanau şehrinde gerçekleştirilen saldırı hakkında Federal Almanya Cumhuriyeti ile dayanışmasını dile getirdi. Riyad tarafından yapılan açıklamada, her türlü şiddet ve terörizmin kararlı bir şekilde reddedildiği ve kınadığını vurgulandı.

SPA’nın haberine göre Suudi Dışişleri Bakanlığı tarafından dün yapılan açıklamada, Suudi Kraliyeti’nin söz konusu saldırılar konusunda Almanya ile dayanışma içinde olduğunun altı çizildi. Açıklamada, Riyad’ın Almanya’nın güvenliği ve istikrarını koruyan her türlü hususta bu ülkenin yanında olunduğu bildirildi.

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Bahreyn ve İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) da aynı şekilde Hanau’daki saldırıları kınayan açıklamalar yayınladı. BAE Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, güvenlik ve istikrarı baltalamayı amaçlayan, dini ve insani değer ve ilkeleri ihlal eden her türlü şiddet ve terörizmi kalıcı olarak reddedildiği ifade edildi. Aynı şekilde Bahreyn de Hanau’da meydana gelen silahlı terörist olaylarını şiddetle kınadı.

Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer, dün, Hanau’da silahlı saldırıların ardından aşırı sağın yarattığı tehlikenin artması nedeniyle başta ibadet yerleri çevresi gibi hassas kurumlar olmak üzere güvenliğin artırılacağını söyledi. DW’nin haberine göre Seehofer, Almanya’da aşırı sağcılığın, ırkçılığın ‘çok yüksek’ olduğunu ifade etti.

Almanya’nın Hanau şehrinde iki farklı kafede düzenlenen silahlı saldırı, aralarında Türklerin de bulunduğu 9 kişinin ölümüne, 6 kişinin ise yaralanmasına neden oldu. Saldırının ardından güvenlik güçleri, Tobias R. Adlı 47 yaşındaki terörist saldırganın evine düzenlediği baskında failin ve annesinin cesediyle karşılaştı.

Baskında elde edilen bulguların, failin aşırı sağcı, ırkçı güdülerle hareket ettiğine işaret ettiğini vurgulayan Almanya Başbakanı Angela Merkel, Alman hükümetinin ülkeyi bölmeye çalışanlara tüm gücü ve kararlılığı ile karşı çıkacağının altını çizdi.

Onlarca Alman, Perşembe akşamı, Hanau’daki saldırılarda öldürülen 9 kişiyi anmak için bir araya geldi ve saldırının gerçekleştirildiği mekanların önüne mum ve çiçekler bıraktı. Bu protestolar; silah kullanımı, azınlıkların korunması ve Almanya için Alternatif Parti’nin (AfD) kışkırtıcı rolü konusunda bir tartışma başlattı.

Almanya, 9 ay içinde 3 farklı ırkçı ve Yahudi karşıtı saldırıya tanık oldu. İçişleri Bakanlığı, özellikle de aşırı sağ tarafın çeşitli silah arayışının artışı konusunda endişeli. Polis, aşırı sağa yöneltilen ihlal ve suçlarla ilgili soruşturmalarda 2018’de bin 91 adet silah ele geçirdi. Hristiyan Demokrat Birliği üyeleri, okçuluk sporunun popüler olduğu ülkede ciddi bir mesele olan silah mevzuatının güçlendirilmesi çağrısında bulundu.

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier ise Almanya’nın şiddet karşısında tek bir yürek olduğunu vurguladı.

Şarkul Avsat