ABD ve Suudi Arabistan ortak deniz tatbikatı başladı

Suudi Arabistan ve ABD arasında askeri işbirliğini ve savaş deneyimini geliştirmeyi amaçlayan bir dizi askeri tatbikata bir yenisi daha eklendi. Suudi Arabistan Kraliyet Deniz Kuvvetleri ve ABD Donanması arasında dün, bölgedeki deniz ve karasularının güvenliğini artırmaya yönelik askeri tatbikat başlatıldı.

Suudi Arabistan’ın doğusundaki Kral Abdulaziz Deniz Üssü’nde başlatılan ‘Medafiul Bahri’ tatbikatına, Suudi Donanması Komutanı Korgeneral Fahad el-Gufeyli ve ABD Merkez Komutanlığı Beşinci Filo Komutanı Korgeneral James Malloy da katıldı.

Tatbikat öncesi Suudi Kraliyet Donanması komutanı ABD Beşinci Filosu komutanı eşliğinde ABD devriye botu MKVI’yı ziyaret etti. Söz konusu devriye botunun diğerlerinden farklı özellikleri bulunuyor.

Eğitim direktörü Tuğgeneral Muhammed el-Gamdi yaptığı açıklamada, “Tatbikat, uygulama ve planlamada profesyonellik, operasyon alanında farklı birimler için komuta ve kontrol prosedürlerini uygulayabilme yoluyla savaşa hazır olmayı, deneyim alışverişini ve savaş becerilerini kazanmayı amaçlıyor. Bu tatbikat, Suudi donanmasının profesyonelliğini yansıtıyor” ifadelerini kullandı.

Tatbikatın bir hafta boyunca devam edeceği belirtildi.

Şarkul Avsat